Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 8 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 75 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Merhaba,

Hepinizin dedikleri doğru, haklısınız. Benim kendi gözlemim, video da; motosiklet sürücüsü gaz kesiyor, ya fren yapmıyor (arabayı kıvırırım diye de düşünmüş olabilir, zaten vurduğu yer de onu gösteriyor) yada yumuşak bir fren yapıyor.

Bence; bir kaç hafta önce tartıştığımız "panik fren" i , arabanın çıkışını gördüğü an (tabiki biraz daha sola konumlansa daha erken reflex yapabilirdi) yapsaydı, daha az bir hasar alabilir, yada yüce GS'in çift diskli fren, telelever paralever neyseiştolever leriyle sanki dururdu ?

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Videoyu paylaşan Alper e teşekkürler, gerçekten insanın gözünün anından kaybolmaması gereken sahneler... Ersan Şefim söylenecek herşeyi söylemiş. Bu kaza facebook gruplarında da çok tartışıldı. Otomobil hatalı demek sonucu değiştirmiyor ne yazık ki... otomobilin yerinde bir inek te olabilirdi güzel güzel size bakan....

Demirköyde kamptan dönerken bir arkadaşımız beklenmeyen ve yol kenarına saklanan bir köpeğin saldırısı sonucu transalp ile düştü... Yavaştı o yüzden basit şekilde atlattı.

Ben eskişehir de son anda yolda koyun sürüsü gördüm. Yavaştım durabildim.
    Burdurda yine akşamütü ormanın içinde tatlı tatlı viraj yaparken asfalt sıcak olduğu için asfaltta yatan inek sürüsü ile virajı döner dönmez karşılaştım.
    İznik Bursa civarında tarladan bahçeden çıkan traktör kamyon virajı kapatmış gelen ticari araçlar doblolar minübüsler , önümde yola dökülen patates çuvalları,
    Tem de kavşakta geri geri gelen insanlar vs. vs.

Allah a şükürler olsun bir çok kazayı atlatmamın sebebi yavaş olmamdı ve gördüğüm kadar gitmemdi .

Sırf bu yüzden bir çok arkadaşımın anlamadığı bir biçimde 1190 ı satarak Tenere 660 alma niyetindeyim zaten. Sonuçta bir yere yetişmek için değil gezmek ve keyif almak için bu motosikletlerin üzerindeyiz. Umarım hepimiz kazasız belasız uzun yıllar bunu yaparız.

3. omercem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (23-11-2015),Ersan ÖZYURT (24-11-2015)

Enduroist Katılımcı Üye Özgür Özsoylar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür Özsoylar
    Motosiklet
    R1200GS '13
    Marka
    Bmw

Bariz olan konumlanmasının yanlış olması. Orta çizgiye yakın olsaydı çok daha erken fark edebilirdi aracı.
    Benim trafikte değişmez altın kuralım her zaman karşındaki insan (afedersiniz) hayvandır. Ona göre düşünüp ona göre davranırım. Uzun zamandır Trakya'nın kuzey bölgelerinde bu tip yolarda, tatlı virajlarda sürüyorum. Şans torbamdan çok harcamamışım demek ki başıma hiç gelmedi böyle bir kaza. Umarım da gelmez
    Aşka düştüm ben de geldim

http://www.facebook.com/birikitekersevdasi

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Bu sürücü hız yapma peşinde olduğundan ne konnumlanma ile ilgileniyor, nede olması gereken hız ile ilgili bir kaygısı var gibi.

Bize road craftlarda yol müsait olduğu sürece bu tip yollarda her iki şeridide kullanabilirsiniz dendiğinden, bu kadar önüm açıkken bu kadar sağda kalmamayı tercih ederdim. Sağda kalması görüşünü ve görülmesini geciktirmiş. Diğer taraftan bir kaçış ihtimali varsa da yine soldan olacağından belkide bir kaçış manevrası ile sürüşüne devam edebilirdi. Ama dedimya diğer yazımda da bunları burada yazmak kolay hayata geçirmek bu kadar kolay değil. Hız sınırları konusunda gelince aslına bakıldığında o kadar sürati sevmesem de genelde fırça yediğim konu olur. Ancak bu yolda hız sınırı nedir bilmemem ama bence 100 km. değildir.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

6. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (23-11-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bize road craftlarda yol müsait olduğu sürece bu tip yollarda her iki şeridide kullanabilirsiniz dendiğinden...
    Videodaki gibi karsidan gelen trafige ayrilmis bir yolu musait ise kullanabiliyor muyuz?

8. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (23-11-2015)

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videodaki gibi karsidan gelen trafige ayrilmis bir yolu musait ise kullanabiliyor muyuz?
    Bu soruyu road craftta sorduğumda, bana yolun tamamını kullanabildiğinizi göstermenizi istiyorum demişti Erol hoca. Ancak bu tabiki keskinlik arz eden bir kelime değildir. Şahsi fikrim, yolun tamamına hakim bir noktada eminsem yolun müsait olduğuna tamamını kullanırım. Tabii bunun riskleri de yok değil.

Mesela, yolun boşluğuna güvenip hız kaybetmeden viraj dönmek isteyim sonrasında saçma sapan bir manzara ile de karşılaşılabilir. Yolun tamamından kastım işte burada karşılaşabileceğimiz bir iki adım sonraki riskleri de öngörebileceğimiz bir nokta olmalıdır.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart Kırsalda motor kullanımı ve bir kazanın anatomisi

Benim bildigim karsidan gelen trafige ayrilmis seridin kullanildigi bir iki durum var.

Bunlardan ilki iki seritli, gidis gelis kullanilan yollarda sollama icin.

Ikincisi 3 seritli, gidis gelis kullanilan yolun ortasinda herkesin ortak kullaniminda olan 2. serit.

Bir de eger yolun cevresinin tamami goruluyor ve bizden baska hic bir tehlike yok ise yilan gibi kivrilan ardisik virajlarda duz bir cizgi takip ettigimiz, yolun altinizda bir saga bir sola gittigi durum var.

Orada bahsedilen acaba ilk gozlemeciler mevkiinden sonra iki serit gelis iki serit gidis olarak devam eden sile yolunu kullanim olabilir mi?

Bir de sistemin guvenli hiz taniminda "yolun kendi bolumunuzde" der, yolun tamamindan bahsetmez.

Ben ilk roadcraftimda dahil bunu yanlis anlamis ve uygulamaya calismistim o yuzden acabalarla geliyorum
    Konu ahmet gül tarafından (23-11-2015 Saat 18:25 ) değiştirilmiştir.

11. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (24-11-2015)

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Duyduğumda bende şaşırdığım için özellikle sormuştum kiii bu yol şileden sonraki tek gidiş ve tek gelişin olduğu orman yoluydu

Bu arada şahsi fikrim; Söz konusu güvenlik ise yolun her yerini kullanırım

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

13. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (24-11-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Ben karsi seridi kullandim diye firca yemistim... görüş için güvenlikten ödün verilmez diye... Ve mantikli gelmişti... Karşi şeride geçtik ve görüşü arttirdik bu sirada karsidan araba geldi tekrar kendi şeridine geç güvenlk balonunu birak viraj dönün yanliş bir planlama olduğu, olması gerekenin Hiz düşür kendi şeridinde konum al araba gorursen güvenlik balonunu birakarak viraj dön olmasi gerektiğiydi...

videodaki adam bildiğin apaçi...Aynen denilen gibi pistteymiş gibi sürüyor... Apaçilik güzel ama usturuplu ve kurallara uyan apaçi olmak lazim... konumu dogru olsaydi ne olurdu bilinmez ama bu durumdan daha iyi olurdu diye düşünüyorum...
    Good Things Come To Those Who Wait

15. Bora Karayel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (24-11-2015),Sadık SÖNMEZ (24-11-2015)

Enduroist Üye İsmail ASLANHANI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İSMAİL
    Marka
    Aprillia

Tamamen şanssız bir durum, herkesin başına gelebilir.
    1-Hız fazla, ancak 70-80 ile de gitse sonuç değişmezdi gibi geliyor bana
    2-Yan yol tepenin arkasında, hiç orda yan yol varmış görünümü yok
    3-Önceden bir yan yol tabelası olsa ,uyarıcı olup ona göre daha dikkatli yol alabilirdi
    4-son anda sola kırıp geçmeye çalışıyo, belki araba fark edip durur ümidiyle, araba da tın yok
    5- Araba daha çok hatalı, kendi açısından gelen yola doğru dönüyo ,daha dikkatli olması lazım, tepeden dolayı o da dönceği yeri hiç görmüyor.

Nacizane sıkıntılı bir durum,olup bittikten sonra yorum yapmak kolay.Hepimiz böyle saniyelerle bir sürü durum atlatıyoruzdur farkında olarak ya da olmayarak,

17. İsmail ASLANHANI, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (24-11-2015)

Sayfa 3 Toplam 8 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu