Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 14 Toplam 21 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 4101112131415161718 ... SonuncuSonuncu
131 den 140´e kadar. Toplam 201 Sayfa bulundu

Konu: Bmw f800 gs

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Murat GS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beygir gücüyle ısının ne alakası var doğrusu anlayamadım? Motor ısısı motor bloğunda kullanılan meteryalin kalitesi (çelik, magnezyum vs.), soğutma sistemi, termostatik, egzos bağlantıları vs. vs. bir sürü faktörle ilgilidir. Bu sebeple ucuz maliyet/parça dengesi kurulan 125'lik 150'lik bir commuter sürücüye bir racing makinadan daha fazla ısı verebilir. Zaten beygir gücü ile motordan yayılan ısı arasında böyle bir orantı olsaydı 120-130 beygirlik motora binen arkadaşların itfaye eşliğinde dolaşması gerekirdi. Moto GP' motorlarını hiç söylemiyorum bile.

Öte yandan yaz kış yaklaşık 30 bin km kullandığım dört silindirli, çift egzos çıkışlı CBF 1000 -ki yakaşık 100 hp, 98 Nm'dir- bir an olsun böyle bir ısınma hissi vermemişti. Diğerlerini de söylemiyorum.

Burada kasttettiğim motor bloğuna değdiğinizde hissedilen sıcaklık değil, elbette çalışan motor sıcak olur. Benim söylediğim kuyruk şasisinde bile hissedilen bir ısı. Bu da normal mi?

Diğer yandan bazı arkadaşlar 'sıcak motor iyidir, kışın işine yarar' minvalinden bir şeyler demişler. Şaka yaptıklarını zannediyorum. Zira asıl problem kışın. 7, 8 C altında da bu kadar ısınan bir şasi ve motor bloğu ne hale gelir bilemiyorum.

Bildiğim kadarıyla GS'lerin motor blokları magnezyum alaşımlı ancak buna rağmen BMW Motorrad'ın GS sürücülerine off road'da mümkün oldukça motor bloğunu suya değdirmeyin, motorun soğuk suya girmesine bağlı çatlaklar olşuması durumunda garanti kapsamı dışına düşer dediğini biliyorum. (Bu kısmı konu dışı oldu. Ancak soğuk havada motorla ısınmayı hayal eden arkadaşlar için bir ufak bilgi notu olsun)

Sonuç olarak: anlaşılan o ki tek yol Borusan
    Murat. Kışın da ısınırsın derken gerçekten şaka yapıyordum gerçi sen de anlamışsın zaten 😄

Moderatör Emir ÇELTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Murat GS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beygir gücüyle ısının ne alakası var doğrusu anlayamadım? Motor ısısı motor bloğunda kullanılan meteryalin kalitesi (çelik, magnezyum vs.), soğutma sistemi, termostatik, egzos bağlantıları vs. vs. bir sürü faktörle ilgilidir. Bu sebeple ucuz maliyet/parça dengesi kurulan 125'lik 150'lik bir commuter sürücüye bir racing makinadan daha fazla ısı verebilir. Zaten beygir gücü ile motordan yayılan ısı arasında böyle bir orantı olsaydı 120-130 beygirlik motora binen arkadaşların itfaye eşliğinde dolaşması gerekirdi. Moto GP' motorlarını hiç söylemiyorum bile.

Öte yandan yaz kış yaklaşık 30 bin km kullandığım dört silindirli, çift egzos çıkışlı CBF 1000 -ki yakaşık 100 hp, 98 Nm'dir- bir an olsun böyle bir ısınma hissi vermemişti. Diğerlerini de söylemiyorum.

Burada kasttettiğim motor bloğuna değdiğinizde hissedilen sıcaklık değil, elbette çalışan motor sıcak olur. Benim söylediğim kuyruk şasisinde bile hissedilen bir ısı. Bu da normal mi?

Diğer yandan bazı arkadaşlar 'sıcak motor iyidir, kışın işine yarar' minvalinden bir şeyler demişler. Şaka yaptıklarını zannediyorum. Zira asıl problem kışın. 7, 8 C altında da bu kadar ısınan bir şasi ve motor bloğu ne hale gelir bilemiyorum.

Bildiğim kadarıyla GS'lerin motor blokları magnezyum alaşımlı ancak buna rağmen BMW Motorrad'ın GS sürücülerine off road'da mümkün oldukça motor bloğunu suya değdirmeyin, motorun soğuk suya girmesine bağlı çatlaklar olşuması durumunda garanti kapsamı dışına düşer dediğini biliyorum. (Bu kısmı konu dışı oldu. Ancak soğuk havada motorla ısınmayı hayal eden arkadaşlar için bir ufak bilgi notu olsun)

Sonuç olarak: anlaşılan o ki tek yol Borusan
    Beygir gücü, cc, motosikletin yapısı(naked,racing,enduro) kısacası her şeyin motorun ısınmasıyla alakası var. R1200GS eskiden hava ve yağ soğutmalıydı, şimdi su ve yağ soğutmalı. Ayrıca 15hp güçlendi. Dolayısıyla iyi bir soğutma ile daha fazla güce yol açabilirsiniz. Tersten gidelim, sağlam bir güç var ise iyi bir soğutma gerekir. Daha fazla ısı çıkar. Çok fazla tekniğine girmiyorum.

Sıcak metal soğuk su ya da benzeri sıvılara sokulduğunda yapısı sertleşir, bu metalleri sertleştirmek için ısıl işlem olarak yapılır. Şimdi konumuza gelelim, çalışan sıcak hiç bir metali suya sokmak iyi değildir. Bu motor bloğundan önce fren diskidir. Doğal olarak soğumalıdır. Bu ısıya ve dayanıma göre üretildiklerini düşünüyorum. Motosikletin motoru açıktadır, su gelir, zaten buna göre üretilmiştir. Motor bloğuna su gelmiş biz bunu garantiye sokmayız diyecek Borusan'a motoru bile yeniletirim ben.

Motorun çalışma ısısı sabittir. Yani Honda'da aynı ısıda çalışıyor, BMW'de. 5derece belki oynar. Yani soğuklarda hiç birine bir şey olmaz.

Racing makinaların dur-kalk trafikte çok ısındığını kullanan arkadaşlardan duydum. CBF1000 naked bir makinadır.(Dediğim gibi tasarım önemlidir)

Şimdi yorumuma gelirsek, benim motor yazın dur kalk trafikte sıcaktan öldürüyor beni. F800GS test ettim. Şehir içine girdiğimde o da sağlam ısı verdi. NC ile arkadaşlar hakikaten ısınmadıklarını söylüyorlar. Baktığımızda naked bir motor, motor daha aşağıda yer alıyor. Radyatör vs herşey meydanda, çünkü o sonuçta bir naked. Sizin motorda eğer normal bir F800'den fazla ısı var olduğuna eminseniz. Termostatınızda bir sıkıntı olabilir, radyatörünüzde kanallar arası tıkanmış olabilir.

3. Emir ÇELTEK güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (28-09-2015),Arif Oral Unal (28-09-2015),Ediz Gürkan (28-09-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Emir ÇELTEK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beygir gücü, cc, motosikletin yapısı(naked,racing,enduro) kısacası her şeyin motorun ısınmasıyla alakası var. R1200GS eskiden hava ve yağ soğutmalıydı, şimdi su ve yağ soğutmalı. Ayrıca 15hp güçlendi. Dolayısıyla iyi bir soğutma ile daha fazla güce yol açabilirsiniz. Tersten gidelim, sağlam bir güç var ise iyi bir soğutma gerekir. Daha fazla ısı çıkar. Çok fazla tekniğine girmiyorum.

Sıcak metal soğuk su ya da benzeri sıvılara sokulduğunda yapısı sertleşir, bu metalleri sertleştirmek için ısıl işlem olarak yapılır. Şimdi konumuza gelelim, çalışan sıcak hiç bir metali suya sokmak iyi değildir. Bu motor bloğundan önce fren diskidir. Doğal olarak soğumalıdır. Bu ısıya ve dayanıma göre üretildiklerini düşünüyorum. Motosikletin motoru açıktadır, su gelir, zaten buna göre üretilmiştir. Motor bloğuna su gelmiş biz bunu garantiye sokmayız diyecek Borusan'a motoru bile yeniletirim ben.

Motorun çalışma ısısı sabittir. Yani Honda'da aynı ısıda çalışıyor, BMW'de. 5derece belki oynar. Yani soğuklarda hiç birine bir şey olmaz.

Racing makinaların dur-kalk trafikte çok ısındığını kullanan arkadaşlardan duydum. CBF1000 naked bir makinadır.(Dediğim gibi tasarım önemlidir)

Şimdi yorumuma gelirsek, benim motor yazın dur kalk trafikte sıcaktan öldürüyor beni. F800GS test ettim. Şehir içine girdiğimde o da sağlam ısı verdi. NC ile arkadaşlar hakikaten ısınmadıklarını söylüyorlar. Baktığımızda naked bir motor, motor daha aşağıda yer alıyor. Radyatör vs herşey meydanda, çünkü o sonuçta bir naked. Sizin motorda eğer normal bir F800'den fazla ısı var olduğuna eminseniz. Termostatınızda bir sıkıntı olabilir, radyatörünüzde kanallar arası tıkanmış olabilir.
    Döktürmüşsün mihendis bey 😊😊

5. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (28-09-2015)

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Beygir gücü ile ısının çok alakası var. Melih abinin dediği gibi küçücük bir alanda neredeyse bir çok orta sınıf otomobilden daha çok güç üreten bir motor teknolojisi söz konusu. Motorun çalışmaya devam edebilmesi için ürettiği ısının bir şekilde dağılması lazım BMW mühendisliği bunu kıça başa göndererek çözmüş NC 700 X de ısı problemim hiç yoktu. F 800 GS de özellikle şehiriçi trafikte popoyu ve botların içinde bacakları rahatsız eden bir ısı problemi vardı. Seleyi kuzu postu ile çözdüm. Sonra da şehiriçinde motosiklete binmeyi unuttum. Haa şu an bindiğim 1190 a göre ise öp başına koy cinsinden bir ısı idi onuda söyleyeyim.

Kağanın sorusuna cevap verecek olursam F 800 GS şehiriçinde kullanılacak bir motosiklet değil. Şehir derken İstanbul u kastediyorum. NC 700 X bu iş için biçilmiş kaftan. F 800 ile birlikte şehiriçi trafiğinden ve motosiklet sürüşünden inanılmaz soğudum. Şu an zaten sadece servise gitmek için biniyorum şehiriçinde.

7. omercem güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (28-09-2015),Ediz Gürkan (29-09-2015),MelihUlubilgen (28-09-2015)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Ömer çok iyi anlatmış aynen katılıyorum.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Konuyu ısıtayım Kaşıntım tuttuda

Kullanan Abilerim Kardeşlerim Ne yakıyor bu aygır... Birde ikinci el bakarken nelere dikkat etmek lazım...
    Good Things Come To Those Who Wait

10. Bora Karayel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (11-12-2015),yılmaz yılmaz (10-12-2015)

Enduroist Kadim Üye Ercan Çelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ercan Çelen
    Motosiklet
    F 800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Bora Karayel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu ısıtayım Kaşıntım tuttuda

Kullanan Abilerim Kardeşlerim Ne yakıyor bu aygır... Birde ikinci el bakarken nelere dikkat etmek lazım...
    Hadi hayirlisi

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart Bmw f800 gs

Bisey yakmiyomus ben oyle duydum

gecen f800 alcak sele test etmek istedim, atasehir f700 var dedi. onu test ettim ben de. 5000 devirde aynalar benim gibi koltuk sert, suspansiyonlar da comfortta bile o kadar rahat degil.

Ayni sasi olmasina ragmen F800u ben de merak ediyorum test etsene biz de ogrenelim.
    Konu ahmet gül tarafından (10-12-2015 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Test etmedim bende ama Beklentim çok yüksek değil f650 konforunda daha performanslı bir motor benim işimi görecektir...

Yakıtıda sordum ama Bilgi maabında burada ne denirse üstüne 1 lt koyacağım zaten insan gibi kullanmadığım için...
    Good Things Come To Those Who Wait

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Yılmaz yılmaz
    Motosiklet
    Vespa
    Marka
    Vespa

Motor kullanabiliyorsan akşama getirim turla istiyosan Bora

Sayfa 14 Toplam 21 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 4101112131415161718 ... SonuncuSonuncu