Alıntı serkan uğurlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aslında videodaki teknoloji günümüz koşullarında 10 yıl önceki döneme denk geliyor.
zaten çooook çoooook aşırı fiyatlara satılan ve herkesin zaten mecburen aldığı bir ürünü neden geliştirsinlerki...
geçen borusan ı aradım. siytem 6 evo + intercom fiyatı 3.100 tl. schubert için aynısı 3.000 tl. shoei de aynı fiyat.
ya allah aşkına elinizi vijdanınıza koyun bu kaskların 3.000 tl lik neyi var. deli paralar kazanıyorlar bu işlerden. almıyormuyuz peki? tabiki mecburen alıyoruz.
ürünün başında motosiklet kelimesi geçince fiyat şişiyor.

mesela basit bir örnek.
benim babam mann filtre bayisidir memlekette.30 yıldır bu işin içinde ve al-satçı değildir. bir dönem imalatta yaptılar. yani filtrenin kanını bilir.
sıkı durun : mann filtrede Tofaş şahin ve BMW r1200 lerin yağ filtreleri tamamen aynı. içinde kullanılan kağıttan basınç değerlerine ve vida diş yapısına kadar herşey aynı. aralarındaki tek fark r1200'ün filtresi 2 cm daha kısa.
1200'ün geliş fiyatı 56 tl şahininki 4 tl.
şahininkini 1200'e takarsan ne olur? kartelden dışarı taşar ve en ufak darbede delinir.

diğer örnek : honda cbf150 nin komple farı 28 tl. varaderonun farı 1.500 tl. aralarındaki fark varaderonunki daha büyük. tam iki katı olmasa da büyük. peki 2014 model mercedesin adaptif özellikli ve varaderonun 2 katı büyüklüğündeki farı ne kadar? 1850tl.

ne diyeyim bilmiyorum.
Arkadaşlar büyük firmaların satış politikaları sadece maliyetle ilgili değildir her firma kendi kriterlerine göre satış politikası belirler bu yüzden küçük bir parça büyük bir parçadan pahalı olabilir..