Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 6 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 23456789 SonuncuSonuncu
51 den 60´e kadar. Toplam 83 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Güven Çifçi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamen psikolojik Ersan hocam; çakar mod kullanan sürücünün "diğer sürücüler beni görüyorlar" varsayımıyla kendini kasmadan rahat sürüş yapmasını kastettim. "Ya beni görmezde üstüme gelirse, önüme çıkarsa" diye düşüncelerle kendini kasması ve rahat sürüş yapamamasını anlatmak istedim. Malum sakınan göze çöp batar misali...

Bu tamamen benim için de geçerli olabilir. Şimdi çakarı aynı senin gibi mühim olduğunu düşündüğüm zamanlarda kullanmaya başladım. Çakar kullanmadığım zamanlarda sorumluluğu üstüme alıp daha dikkatli daha temkinli kullanıyorum. Motosiklete binmek benim tercihim ve bunun gerekliliklerini yapmalıyım; sürüş sırasında daha fazla bilgi toplamalı ve diğerlerinin beni gözetmesi beklentisinden vazgeçmeliyim düşüncesindeyim ve şimdi daha güvenli olduğumu düşünüyorum.
    Kesinlikle doğru düşünüyorsun Şefim. Hiç tanımadığım birinin yapacağı veya yapmayacağı bir şeye güvenerek hayat teslim edilmez. Çocukken hepimiz oynamışızdır. Hani arka üstü düşer gibi yaparız, arkadaşımız tutar, tutmazsa ciddi risktir. Bunu en yakın arkadaşımıza yapamazken, hiç tanımadığım birine nasıl yapabilirim. Farkında olup olmaması bir yana, olsa da buna değer verecek mi?

Sonuçta, her koyun kendi bacağından asılır. Gördü görmedi bilmem ama ben tedbir almak zorundayım.

Keşke bunu her alanda yapabilsek. Ülkemizde bombalar ile hiç tanımadıkları insanları öldürmekten çekinmeyenler var. Bizim üstümüze kırmaktan mı çekinecekler. Üstelik cezası da yok. Olsa olsa üç beş ay. Gerçekten ya, nasıl bir toplum olduk biz
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (14-03-2016)

Enduroist Üye Murat TAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat TAŞ
    Motosiklet
    R120GS ADVENTURE
    Marka
    Bmw

Ben görünür olmanın fayda yerine zarar verdiği bir durumla henüz karşılaşmadım, açıkçası karşılaşanı duymadım, okumadım.Bugün sabah yağmur altında yaptığım 1 saatlik sürüşte iyiki gündüz farlarım büyük ve dikkat çekici,iyiki kaskımı hi-visible almışım, iyiki montumu kirlenir diye korkmadan hi-visible almışım diye mutlu oldum.evet çakarlarımda var ve emniyetsiz hissettiğim yerlerde kullanırım.çakarları kullanırken,özellikle otobüs ve kamyonların tavır değişikliklerini, nasıl uysal sürücüler olduklarını gördükçe doğru davranış içerisinde olduğumu düşünürüm.bu bana kendimi Evet güvende hissettirir.
    Yani siz istanbulda veya diğer kalabalık şehirlerde,tamda teorideki gibimi motorsiklet kullandığınızı iddia ediyorsunuz. eğitimlerde motorsikletin ulaşım aracı olarak kullanılmaması tavsiye edilir.çünkü güvenlikten fazlaca ödün verecek tutum ve davranışlar sergilemeye başlar sürücü kısa bir süre sonra.
    Tartışma konusu olan şey görünür olmaksa ben diğer teorileri pas geçerim.hayalet sürücü evet teoride muhteşem.ama Türkiye gibi insana saygının söz konusu olmadığı bir yerde ben hayatta kalma şansımı artırmak için gerekiyorsa
    çakarım.Unutmayın lütfen, tartıştığınız şey bir 4 teker araç sürücüsüne göre 60 kat daha fazla risk sahibi bir motorsiklet sürücüsünün güvenliği.
    Dikkat EJDERHA ÇIKABİLİR.........

4. Murat TAŞ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

berkcigdem (15-03-2016)

Enduroist Katılımcı Üye bahadircolak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bahadır Çolak
    Motosiklet
    Tiger 900 GT Pro
    Marka
    Triumph

Vallahi Tuzla - Kadikoy arasını aksam iş dönüşü sol şeridin sol çizgisinin solundan geliyorum. Zaman zaman 1 karış çizgi + 1 karış boşlukta kullaniyorum. Burada kimse beni çakarları açmaktan vaz geçiremez. Polis gorsem bile kapatmıyorum. Haa, sağdaki emniyet şeridini kullanmak kesinlikle çok tehlikeli, onu tavsiye edeceklere şimdiden söyleyeyim. Şeritten gidecek olduktan sonra da arabayla giderdim, motosikleti alma amacim bu benim.
    Ayakları yerden kesmek için zannediyordum, meğer uçmaya yarıyormuş kanatlanmadan...
    Stripe-rider

6. bahadircolak güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Murat TAŞ (15-03-2016),ozgurcakici (15-03-2016)

Enduroist Katılımcı Üye necmi er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Necmi Er
    Motosiklet
    R 1200 GS ADV
    Marka
    Aprillia

Sonuç olarak hepimiz görünür olmaya çalışıyoruz ve sanırım hepimizde gündüz ledleri takılı çogumuzdada Çakar'lar var anladığım kadarı ile İstanbul trafigi malum dünyanın en zor şehri trafik anlamında ne kadar görünür olursak o kadar iyi sadece bu görünürlüğü abartmamak gerektiğini düşünüyorum

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı bahadircolak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vallahi Tuzla - Kadikoy arasını aksam iş dönüşü sol şeridin sol çizgisinin solundan geliyorum. Zaman zaman 1 karış çizgi + 1 karış boşlukta kullaniyorum. Burada kimse beni çakarları açmaktan vaz geçiremez. Polis gorsem bile kapatmıyorum. Haa, sağdaki emniyet şeridini kullanmak kesinlikle çok tehlikeli, onu tavsiye edeceklere şimdiden söyleyeyim. Şeritten gidecek olduktan sonra da arabayla giderdim, motosikleti alma amacim bu benim.
    Eh zaten sen o boşluğu kullanarak yeteri kadar uygun olmayan şekilde sürüyor ve risk alıyorsun, çakar ile bunu hafifletme çabasına bir şey diyemiyorum.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Bilgi kirliligi var itiraz ediyorum

Bir motosikletinin otomobil surucusune gore olumlu kazaya karisma riski 30 kat daha fazla. Bu kazalarda yasanan olumlerin 1/3 une yakini kask kullanimi ile onlenebilecek turden. Yuzde 95inden fazlasi da surucu hatasi. Bu bilgilerden egitim ile bu istatistiki bilgilerin motosikletli lehine dusurulebilecegini dusunuyorum.

Ikincisi trafik guvenligine gorunur olarak katki saglayabilirsiniz. Bunda herkes hem fikir. Fosforlu yelek, acik farlar vs ile Insanlar sizi fark eder; batili ulkelerde yol verirler doguda uzerinize surerler vs ama gorunur olup trafige karismak ile cakar acip trafigi karistirmak arasinda cok buyuk fark var.

Hayalet surucu konusundada yanlis anlasilma var. Batili ulkelerde motosiklet surucusu hiz siniri, yol onceligi gibi trafik kurallarina uydugu surece gorece guvendedir.

Bizim gibi ulkelerde ise kimse trafik kuralina uymadigi icin sizin uyuyor olmaniz felaket getiriyor. Ayni ornegi verecegim; sile yolunda sizin guvenli olarak tabir edilen 90 ile gitmeniz, 95 km hiz siniri olan kamyonlarin 130 ile gitmesiyle asiri tehlikeli bir hal alabilir.

Bu yuzden hayalet surucu olmak ya da o mertebeye yaklasmak bizde daha onemlidir. Trafigi bizim gibi ulkelerde yonetemezsiniz ama riskleri en aza indirebilmek icin uygun onlemleri cok rahat alabilirsiniz.

Cakarla trafigi yonetmeye calisiyoruz ama cakar guvenlige hizmet etmiyor. Motosikletli Polis olumlerinden bunu cok acik olarak gorebilirsiniz. Zaten sistemde bu olumleri onlemek uzerine gelistirilmis. Cakar actiginizda digerlerini aldatmis, trafigi tehlikeye atmis ama yol verilmis oluyorsunuz. Size yol veriliyor olmasi da ayrica guvenli degildir

Cakar actigimizda digerlerini aldatarak bir sey basarmaya calisiyoruz. Bence en buyuk guvenlik zaafi da burada basliyor. Yol verdildigi icin sahte bir guven hissi olmuyor mu hepimizde? Oysa bir kaza turu olarak artik istatistiklerde de boy gosteren yol verme kazalarinin sebebi yine ayni sekilde yol verildigi icin gardimizi dusurmemizden kaynaklaniyor.

Ben yine dikkatli suruyorum diyenlere inanmiyorum. Filtreleme kurallarina uyuyorsaniz cakara zaten gerek yok, uymuyorsaniz da fren ve tepki mesafeleri ve surucunun yetenekleri gibi fiziksel kisitlamalar cakarli surerek aldiginiz riskleri daha da artiracaktir.

Bu ara bir de e5 in sol tarafinin motosiklet seridi yapilmasi yonunde bir kampanya dolaniyor. Batililar gibi yolu paylasacagimiza ve birlikte trafikte guvenle yol alacagimiza asyali tipinde cozumler uretiyoruz. Toplumun tamamina faydali olmayan cakar, ayri yol gibi cozumler bizi daha guvenli bir trafige ulastirmaz aksine daha da ayristirir. Zaten dertlendigimizde bu degil mi?

10. ahmet gül güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (15-03-2016),Cem oruç (15-03-2016),Ediz Gürkan (16-03-2016),Ersan ÖZYURT (15-03-2016)

Enduroist Üye hakanozgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    hakan özgün
    Motosiklet
    1200 explorer
    Marka
    Triumph

Beyaz farlar bir süre sonra göz yorup uykuya sebebiyet verir bilginiz olsun

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Alıntı bahadircolak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 karış boşlukta zannediyordum değil 1 takım beyaz çakar, 10 takım kırmızı mavi çakar taksanız da kurtarmaz.Vallahi sizdeki iyi cesaret.
    Herkes gibi bende filtreme yapıyorum ama trafiğe takılmamak için bu kadar riski ben almam.Açık söyleyim yeri geliyor arabayla aynı şeritte gidiyorum ve bundan da yerinmiyorum.Çünkü motora ben gerçekten zevk almak için biniyorum fazladan bir risk almak için değil.
    Belki de ben pek beceremiyorum , korkuyorum belki de fazlaca olasılıkları düşünüyorum.Eh işte trafiğe takılıp gidiyorum. Motorun üstünde olduktan sonra da benim için fark etmez trafik açıktı ya da kapalı.Dedigim gibi ulaşımdan ziyade motor üstünde olmaktan zevk alıyorum
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

13. AHMET GÖKER, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (16-03-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Bu sıralar hergün bir ceza haberi duyuyorum sis farı ve çakarla ilgili. Hayır çakar ışıklar yüzünden güzelim sis farlarını da kullanamayacağız ona üzülüyorum

15. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

berkcigdem (17-03-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sıralar hergün bir ceza haberi duyuyorum sis farı ve çakarla ilgili. Hayır çakar ışıklar yüzünden güzelim sis farlarını da kullanamayacağız ona üzülüyorum
    Heh işte. Beni de üzen ve korkutan bu.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

17. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

berkcigdem (17-03-2016)

Sayfa 6 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 23456789 SonuncuSonuncu