Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İkisi birbirinden farklı. Motosiklet uygun devir ve hıza indiğinde yapılan hareket ki,buna vites düşürme denir, motosikleti sürekli olması gereken devirde tutmaya yarar. Bu kullanılabilir. Sıralı vites küçültme de denebilir.

Eğer, vites küçültmekte ki amacın hızı ayarlamak ise bu yanlış oluyor işte.

Sistem sırası neydi arkadaşlar. Bilgi, pozisyon, hız, vites, ivmelenme. Yani önce hızını ayarlayacaksın sonra buna uygun vitese ineceksin. Hızını ayarlamak için vites kullanmayacaksın. Önce vites sonra hız uygulamayacaksın. Frenleme gerektirmeyen anlarda bile, bir alt vitese geçtiğinizde gazı dikkatli açmazsanız, arka kaymaya neden olabilirsiniz. Bu hassasiyetle uygulanması gereken bir tekniktir ki, elde edilen fayda alınan riske ve kontrol konsantrasyonuna değmeyecektir.

Açık olmayan yerleri tekrar sorar mısın?
    Cevabımı aldım abi. Çok teşekkür ederim.

Doğru yapıyormuşum. Ben hızı düşürmek için kullanmıyorum. Uygun devir için kullanıyorum. Çünkü zaten gazı kapattığımda motorda ivme kaybı oluyor ve yavaşlamaya başlıyor. Devirde artık iyice düşmüş oluyor 2.5 lerdeykende bir alt vitese alıyorum fakat bunu 2 den 1 e düşürerek asla yapmıyorum. Nedense benim kafada hep giden araç 1 e düşürülmez mantığı var ( trafikteki çok yavaşlama hariç )

Vitesi küçültürkende debriyajı sıkarak ufak bir gaz açıyorum ki vites daha rahat geçiş yapsın diye. Ayrıca evet arkanın kitlenmemesi önemli bir durum , bunu yaparkende fazla gazı açıp devriyajı bırakırsak direk bütün güç arka tekerde olacağı için anında kitleme yapabilir.

Tekrardan çok teşekkür ettim abi cevabın için.

2. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (04-04-2016)