Alıntı Mete Ahmet YALÇIN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar Merhaba,

Temel İlkyardım Eğitiminin (yönetmelik kapsamında olan) süresi 16 saattir. (8+8, 2 gün şeklinde) Eğitimler akredite, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurs merkezlerinde verilir. Eğitim sonunda yine Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu teorik ve pratik sınavdan başarılı olanlara "İlkyardımcı Kimlik Belgesi" düzenlenir. Daha önceden bu kimliği alanların geçerlilik süresi de 3 yıldır. Süresi bittiğinde 3 ay içerisinde güncellenmediği zaman iptal edilir ve sıfırdan almak gerekir. Eğitimleri, eğitici eğitimi almış tıp doktorları veya yardımcı sağlık personelleri verebilir.

Bu ilkyardım eğitiminin, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ile alakası yoktur. Son güncellenen İlkyardım Yönetmeliğinde, az tehlikeli işlerde her 20 kişiden, tehlikeli işlerde her 15 kişiden, çok tehlikeli işlerde her 10 kişiden biri bu eğitimi almalıdır. Ulusal mevzuatımızda "ağır ve tehlikeli iş" diye bir tanım da artık bulunmamaktadır.

Özellikle başlığı takip ettiğimde bilgi kirliliği ve yanlış hususlar açısından düzeltme yapmak istedim.

Saygılarımla,

Dr. Mete Ahmet YALÇIN
Bizim gemi için aldığımız temel ilk yardım - ilk yardım- tıbbi bakım sertifikaları bu kimliği alırken kullanılabilirmi abi?