Alıntı berkcigdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben olsam mondial alırdım. Bu mondial bmw suzuki kıyaslaması gibi bir şey değil zaten kıyaslanamazlar bile.

Fakat işin bazı gerçek noktaları var ki bunlardan birisi tecrübe. Şimdi yeni yeni motor kullanan birisi için ben mesela asla 650 cc bir motor önermezdim hele ki bu boyut olarak bir motor ise. Evet endurolar bütün motorlardan çok daha dengeli vs.

Mondial alırdım çünkü 250 cc 12 - 13 bin tl gibi bir fiyatı var. Baktığınızdada o kadar kötüde değil. En başta dediğim gibi kesinlikle bmw suzuki ile kıyaslamıyorumda. Fiyatı uygun işin özetine baktığınızdada konforuda var , çantasıda var. Servisi veya yedek parçalarıda ciddi ucuz. Şimdi bir bmw nin veya suzukinin arızası ile mondialin arızasındaki yedek parçaları arasında ciddi farklar mevcut. Yeni yeni başladığınıda düşünürsek Allah korusun düşsen bile ciddi masrafları olabilir. 250 cc gayette gidilir gezilir , tabikide bir f650 yada vstorm gibi gitmez ama tın tın çokda keyifli gidilir.

Bence bu motora 2 sene binersin , yavaş yavaş enduro oturma şekline sürüş şekline rahatlığına alışırsın ondan sonra o zaman ki bütçene göre satarsın istediğin başka bir motor alırsın. Bu zaman zarfındada tecrüben artar.
Tavsiyen icin cok cok tesekkur ederim berk abim. Oncelikle ben de dediginiz gibi dusunuyordum fakat benden yas ve tecrube olarak cok cok ileride olan diger abilerim - ki yanlis anlamayin siz de elbette tecrubelerinizden oturu yorumunuzu yaptiniz- f650 ye yoneltti beni. Yine dediginiz gibi bi yan yatirmada ne bileyim oldu ya hani bnir agrizada cebimizi yakmasin diye masraflarini da sordum makul ucretler soylendi. Ama ben soyle dusunuyorum yine de , eger cok hirpalanmamissa bir f650 atiyorum 10 bin km de 400 lira masraf yapsa mondi 2 bin km de 100 lira masraf cikarir gibi. Yani bir yanda sik sik ucuza tamir diger yanda ayda yilda bi orta halli tamir masrafi. Yanlis anlasilmasin yine de sizler tarafindan herhangibir tecrubem yok bu konuda