Alıntı alperiynem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Anımı paylaşayım; bu motorumu yeni aldığım zamanlarda yani 3 yıl önce eşimle kısa bir tura çıkmıştım. Büyük bir motorla ilk artçılı sürüşümdü..Bizim buraları bilenler Yenice Tünellerini bilirler..O yolda uzun bir düzlük sonrası sola keskin bir dönüş ve köprü, ardından sağa keskin dönüş var..İşte bu viraja girerken hızımın fazla olduğunu hissettim ve tam viraja girerken vites düşürmek için debriyaja bastım ve basılı kaldım ! Çünkü hızım fazla, viraj tahminimden dik çıktı, vitese atamadım, atsam bu sefer arka tekerin kontrolünü kaybedip bariyerlere çarpmamam işten bile değildi..virajı dönüp (20 m içinde 90 derece) köprüye geçtim, inşallah bariyerlere vurmam diye dua ettim..Biraz daha içe yatıp bariyerleri 15-20 cm ile sıyırdım...Adrenalinin akın akın damarlarıma hücum ettiğini hissettim...Şimdi bile aynı yerden geçerken o anı hatırlar içim ürperir...O zaman bakış/konum/hız/vitesi bilseydim bu riskli işi yapmazdım herhalde...

Eğitimin önemine inanıyorum ama coğrafik ve mesleki koşullar nedeniyle iyi bir eğitim alamadım.

Sürüş tekniği ile ilgili belirttiğim görüşlerim okuduğum, izlediğim ve şu ana kadar ki tecrübelerimin bir ürünüdür. Bu işin doğrusu şudur diyecek kadar bilgim yok. ama tartışmalara katılmaktan da keyif alıyorum Neticede işin doğrusunu öğreniyorum..

Sözün özü; kaçınma manevrasında debriyaj kullanılır mı ? Doğrusu nedir bilmiyorum...Ama ben sürüş hakimiyetimi kaybettireceğini düşünerek bahsedilen durumda, kullanmam..

Edit: Mesajı uzun sürede yazdığımdan Ahmet'in yanıtını sonradan gördüm...Debriyaj kullanılırmış...Deneyeyim bakalım...

Şef,

Bu anlattıklarında debtiyajın hiç bir suçu yok ki? Sistem sırasıyla Bilgi Pozisyon Hız Vites ve İvmelenme aşamalarını tarifler. Eğer vites ile hızın yerini değiştirirsek, sorun yaşama ihtimalimiz çok yüksektir.

Çekilir deyip konuyu kapatmayın aklınızda. Nedenlerini anlayıp özümsemek lazım.

Mesela Özgür'e soralım konuyu başlatan olarak.

Özgür Şef,

Debriyaj çekilir mi ve neden?

Not: Şahsen de tanıdığım Özgür, aklına yatmayana eyvallah demez de.