Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 81 Sayfa bulundu

Threaded View

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Berkay İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan hocam eline sağlık.
    Elbette ki ileri sürücü çok daha az panik fren yapacaktır. Elbette ki hafif frenlemelerde iki parmak yetmektedir. Adı üstünde panik olduğu için iki parmağa alışmışsak, iki parmak çekebiliriz. Bu ihtimali ekarte etmek için her zaman dört parmak çekmeye alışmak lazım diye düşünüyorum. Katı kurallar bunun için bence.
    Aslında "katı kurallar" ifadesini kullanmak istemiyorum Berkay Hocam. Aktarılmış tecrübeler bunlar. Elbetteki her sürücünün kendi tercihidir. Bizim elimizden gelen, gvenilir kaynaklardan referans aldığımız ve doğru bildiklerimizi aktarmaktan ibarettir.

Motosiklet Yol Sanatının amacı bölümünü okuyacak olursak, panik durumunda hiç kalmamayı amaçladığını görürüz. Sistemin amacı, beklemedik bir durum karşısında sürücüye tepki verecek zaman ve mesafe kazandırmaktır. Yani asıl olan, tehlikeli bir duruma düşmemeyi öğrenmektir. O kadar ileri gitmiştir ki bu konuda, bahsettiğimiz fren konularına kitapta yer vermez. Bu bilgiler, ADAC sisteminin içinden alınmış bilgilerdir.

İyi bir sürücü, kendisini her zaman tehlikelerden korumalıdır. Ancak, bütün tedbir ve öğretilerinin yetmediği yerde, kişisel yeteneklerini de geliştirmiş olmalıdır ki, şans torbasından bu yetenekleri kullanabilsin. Hiç istemese de, gerekli olduğunda, şans torbasından çekecek bir şeyleri olsun. İşte bütün bu kapalı alan eğitimleri bu yüzdendir.

Pek çok iyi sistem uygulayıcısı sürücü, çok uzun zamandır panik fren yapma ihtiyacı duymamıştır. Duyarsa da, kendini "neden" diye sorgulamıştır. Buna rağmen sık sık bu yeteneğini canlı tutmak, kas hafızasını tazelemek için antrenmanlar yapar.

Maalesef bir tek canımız var. Başımıza bir şey gelip gelmemesi ihtimalini, hiç tanımadığımız bir başkasının, yapacağı veya yapmayacağı hareketlere emanet edemeyiz. Kontrol her zaman biz de olmalıdır.

Önemli hatırlatman için teşekkür ederim.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (28-10-2016 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 9 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (28-10-2016),Ali KORKMAZ (28-10-2016),Berkay İnal (28-10-2016),Cem oruç (31-10-2016),ersel şenkaya (28-10-2016),Ertan Öntuğ (07-06-2020),HakanVelioglu (28-10-2016),MelihUlubilgen (28-10-2016),Sabahattin KOÇAK (29-10-2016)