Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
On Altıncı Gün
8 Ağustos 2016

....

Niğde Bor tarafına geldiğimde tabelalarda Tyana diye tarihi bir tabela gösteriyordu, merak edip o yola saptım, bir 15-20 km. gittikten sonra ören yerine geldim. Buraya ören yeri demek de doğru olma herhalde. Bir mahallenin dibi, hemen anayolun kenarında bir su kemeri, Wikipedia’den hemen tarihine baktığımda buranın Roma İmparatoru Trajen ve Hadriyan tarafından yapıldığını okudum. Burası Roma Havuzuna su taşıyan kemerlermiş.

Biraz daha gittikten sonra Niğde Bor :

İbrahim hocam, yazını ilgi ile takip ediyorum,bugün benim memleketin resimlerini görünce de dayanamadım yazayım istedim : )
Kemerhisar tarihi adı ile Tyana , kasaba merkezi aslın da eski Hititler den ve Romalılar dan kalma yerleşim biriminin üstüne kurulmuştur,merkez sit alanıdır. Bu nedenle kimse evlerine
tadilat ya da yeni bina inşa edemez (bazı mahaller) ,her evin bahçesini kazın antik bir taş çıkar ,resmini çektiğin kemerler yolun devamına doğru gidildiğin de Bahçeli kasabasına kadar
gider ve Köşk denilen yer de Roma havuzu vardır. (Bu havuz da kleopatranın da yüzdüğü söylenir) Yazdığının tam tersi bu kemerler havuza su taşımak için değil havuzdan tyana ya su
taşımak için yapılmıştır. Havuz su kaynağının üzerine inşa edilmiştir. (şu anda orada alabalık var ,yanın da restoran ,canlı alabalık siparişi verebiliyorsun) .
Günümüz de yaklaşık 1.5 km lik bir kısmı yer üstün de, ki eskiden bahçe duvarları idi bir kısmı sonra bahçeler geriye çekildi ve kemerler açığa çıktı 5-6 sene önce,bir kaç km lik kısmı da
yer altında kalmıştır.

Resmini çektiğin yerin gerisin de yıllardır süren bir arkeolojik kazı çalışması vardır , aslın da kasabanın bir çok yerin de var. Öncülüğünü Asım hocamız yapmıştır (kendisi kemerhisarlı venedik
üniversitesinden emekli bir prof.dur) yılın belli dönemlerin de italyan Padova üniversitesi gelip kazı çalışmalarına devam ederler.En son bir hamam ortaya çıkarmışlardı.
Ayrıca ünlü yunan filozofu Apollonun da doğduğu yerdir.

Eskiden üzüm bağcılığı , elmacılık ve el işi dokuma halıcılık yaygındı, günümüz de herkes hızlı ürün aldığı için bodur elma ve cevize yöneldiler.

İnsanın memleketi hakkın da yazacak çok şey var tabii ama buranın konusu değil tabii,resimleri görünce dayanamadım,kusura bakmayasın.