Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 89 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Üye Hakan Turalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Turalı
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Ben burada çuvaldızı biraz kendime batıracağım. Şahsen motor ile cok sürat yapmasam da araba ile otoyollarda yolun müsaitliğine göre genelde 150-200 km aralığında gidiyorum.(araba max 200 yapıyor, limitör olmasa daha da hızlı giderim muhtemelen).
    Yurtdışına motosiklet ile çıktığım zamanlarda mesela Bulgaristan' da 60 sa 60, 70 se 70, 90 sa 90 km ile gidiyorum. Keza Avusturya da otoyolda hız sınırı 100 km. Geçen bir allahın kulu yok, bende harfiyen uyuyorum. Almanya' ya geçiyorsunuz. Bazı eyaletlerde sınır olmakla birlikte çoğu yerde yok. Dolayısıyla motorun dizginlerini serbest bırakıyorum. Velhasıl yurtdışına çıkınca kurallara harfiyen uyuyorum ve bundan da hiç gocunmuyorum ama Tr ye girdiğim anda fabrika ayarları. Çünkü buranın kendine göre bir kanunu var. Almanya da en sol seritten sürekli gitmek diye bir sey yok. Sollama yaptıgınız anda mumkun olan en kısa zamanda ya orta ya en sağ seride gecmeniz gerekiyor. Bizdeki gibi tarlada gider gibi gitmiyor kimse. Hızına uygun şeritte gidiyor. Otoyolda sağlama diye birsey yok. Siz eğer 120 km hız ile en sol seride sollamaya cıkmıssanız arkadan gelen isterse 500 le gelsin, ne bir sellektör ne bir korna. Kuzu kuzu frene basıp öndekinin sollayıp cekilmesini bekliyor. Eger arkadan gelip korna sellektör vs adamı sıkıştırırsanız tacize giriyor ve çok büyük cezası var. Polis o anda nereden görecek ki diye düşünmeyin. zaten boyle birseyi yapan yok ta eger yapan biri cıkarsa da sıkıştırdığı arabanın sürücüsünün beyan ve sikayeti yeterli oluyor. En kısa zamanda polis adresinize geliyor. Oyle aylar sonra postadan gelen 100-150 tl lik cezalar gibi değil. İddialı bir ceza yazılıyor. Psikolojik muayeneye gönderiliyorsunuz, deli falan mısınız diye. Velhasılı kelam bizim TR olarak bu seviyelere erişmemiz için birkaç asır geçmesi gerekiyor. Adamlarda korna çalma, sellektör yapma, arabadan dışarı hayvan gibi çöp atma vs vs gibi bizim burada hergün rastladığımız şeylerin hiçbiri yok. Cok uzaga gitmeyin, kıçıkırık yunan da bile, çingene dediğimiz romanya da bile TR den çok daha iyi durum. Ondan sonra istatistik açıklanıyor. Diğer ülkelere göre bizim kaza yapma, trafik kazasında ölme vs oranlarımız çok yukarılardaymış. Nasıl olmasın ki bu cahillikle. Hiçbir trafik denklemi, saygısı, görgüsü, bilgisi olmayan saçmasapan insanların arasında hayatta kalma mücadelesi veriyoruz. Adam emniyet kemerini koltugun arkasından dolaştırmayı marifet sayıyor. Tuğralı doblo sunda 3 yasında cocugunu almış ön koltukta kucağına gidiyor. Yahu hiç mi düşünmüyorsun, bir kaza olsa o çocuğun hali nice olur. Bu kadar mı düşüncesizsin be insan.
    Neyse daha yazmayayım. Uzun lafın kısası ucu bize dokunacak olsa da, maalesef bu insanların anladığı tek yöntem ceza olduğu için belki ölümlü kazalar vs için biraz faydası olur.
    (Not: yazdıklarım daha çok araç sürücüleri için. Motosikletler için zor bir durum olduğunu kabul ediyorum. Neyse belki alışırız zaman içinde)
    Konu Hakan Turalı tarafından (23-05-2017 Saat 23:17 ) değiştirilmiştir.
    En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz...

2. Hakan Turalı, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Atilla Düzel (24-05-2017)