Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 36 Sayfa bulundu
    Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Pars 'ı ben de çok tuttum. Akıncılar önerisine karşılık da "Atılganlar" geldi aklıma.

2. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (12-03-2019)

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Benim önerim;

Asayiş Timi için Pars
    Trafik Timi için Kartal

4. Eser Kara, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (12-03-2019)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Oktay Oksak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayvan isimleri olması mecburi mi ?
    Hayır sadece hayvan ismiyle sınırlı değil, sadece temsil edebileceği anlam içeriğine sahip bir isim olması gerekiyor. AKINCILAR mesela söylenmişti. ALPLER diyen oldu, yani hayvan şart değil abi
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Bölge Sorumlusu

Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Jandarma isim ve logo çalışması

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim önerim;

Asayiş Timi için Pars
    Trafik Timi için Kartal
    Benim de önerim buydu, Kartal’ın radar gibi gözleri var(trafiğe yüklenebilir), pars asil ve yırtıcı ve affetmez, avını kovalar ve yakalar, boğuşur.

Tabi bu özelliklerin sert yanına sahip olduğumuz kadar da yumuşak yanlarının da olması lazım, örneğin bir yunus insana yakındır, onu korur ve kollar, ama bir köpek balığı ile masumları korumak adına mücadele eder ve bir çok vahşi balıkların da korkulu rüyasıdır. Gerektiğinde sert ve yırtıcı, gerektiğinde cana yakın ve koruyucu. Bu özellikte bir hayvan veya kahraman ismi daha özünü yansıtan bir isim olacaktır. Pars hiçbir zaman kimseyle dost olmaz.
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (12-03-2019 Saat 20:01 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Pars da güzel anlam olarak ama fonetiği çok iyi değil. Yani Pars'lar geliyor demek kartallar geliyor demek gibi olmuyor.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (14-03-2019)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Hayvan ismi seçerken bu kadar anlama gerek var mı?

Hep merak etmiştim motorize polislerin neden adı Yunuslar ile anılır. Motosiklet,polis ve yunus. Kelimeleri bir araya alıp bir ilişki kuramıyorum anlamsal olarak. Peki neden acaba diye bu konu neticesinde yine düşünmeye başladım?

Şimdi reklamcılık ilgi alanım değil ama örneğin sembolünüz "SİNEK" olsun desem şahsen ben çok severim ama çoğu kişi algıda aşağılayıcı bulacaktır halbuki doğada çok kıymetli bir hayvandır sinek. Ama benzer böceklerden "ARI" desek sorun etmez çoğu kimse. Bu kapsamda düşününce belki de polisler etliye sütlüye zararı olmamasından hatta tek başına kullanınca insanda çok çağrışım yapmamasından dolayı, Yunus hayvanını seçmiş olabilirler diyorum.

Mesela Kartal ve Pars sert, agresif hayvanlar. Asayiş birimlerinin bu türden reklamcılıkla ilgili çalışmalarında amacı halkta korku uyandırmak değil tam tersi halkı asayiş görevlilerine ısındırmak. İşte bence Yunus seçimi de böyle olmuş olmalı. Jandamra içinde bu yüzden seçilmemeli bu türden sert algılarda bir kelime. Yani güç odaklı bir seçim olmamalı.

İnternette de ufak bir arama yapınca Yunus ismi nereden geldi diye çıkıyor ortaya şu yazı:
    "Böyle bir birim kurulacaktı ancak ne ad verilecekti bu konuda çeşitli fikirler ortaya atıldı ve en sonunda "Yunuslar" adında karar kılındı. Çünkü bu birimin felsefesine en uygun isim buydu. Yunuslar okyanusya köpekbalığına diş geçirebilen karşı koyabilen tek balıktır. Köpekbalığı sadece yunuslardan bu denli korkar. Öte yandan yunus balığının insanlara sempatik gelen yanı vardır, çoğu insan yunus balığına sempatiyle bakar, insanlara sıcak kanlıdır."

Şimdi Pars ve Kartal'ı neden sevmediğimi sanırım belirttim. Gelelim öneri ne olura fakat henüz o bende yok işte

10. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (14-03-2019)

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayvan ismi seçerken bu kadar anlama gerek var mı?

Hep merak etmiştim motorize polislerin neden adı Yunuslar ile anılır. Motosiklet,polis ve yunus. Kelimeleri bir araya alıp bir ilişki kuramıyorum anlamsal olarak. Peki neden acaba diye bu konu neticesinde yine düşünmeye başladım?

Şimdi reklamcılık ilgi alanım değil ama örneğin sembolünüz "SİNEK" olsun desem şahsen ben çok severim ama çoğu kişi algıda aşağılayıcı bulacaktır halbuki doğada çok kıymetli bir hayvandır sinek. Ama benzer böceklerden "ARI" desek sorun etmez çoğu kimse. Bu kapsamda düşününce belki de polisler etliye sütlüye zararı olmamasından hatta tek başına kullanınca insanda çok çağrışım yapmamasından dolayı, Yunus hayvanını seçmiş olabilirler diyorum.

Mesela Kartal ve Pars sert, agresif hayvanlar. Asayiş birimlerinin bu türden reklamcılıkla ilgili çalışmalarında amacı halkta korku uyandırmak değil tam tersi halkı asayiş görevlilerine ısındırmak. İşte bence Yunus seçimi de böyle olmuş olmalı. Jandamra içinde bu yüzden seçilmemeli bu türden sert algılarda bir kelime. Yani güç odaklı bir seçim olmamalı.

İnternette de ufak bir arama yapınca Yunus ismi nereden geldi diye çıkıyor ortaya şu yazı:
    "Böyle bir birim kurulacaktı ancak ne ad verilecekti bu konuda çeşitli fikirler ortaya atıldı ve en sonunda "Yunuslar" adında karar kılındı. Çünkü bu birimin felsefesine en uygun isim buydu. Yunuslar okyanusya köpekbalığına diş geçirebilen karşı koyabilen tek balıktır. Köpekbalığı sadece yunuslardan bu denli korkar. Öte yandan yunus balığının insanlara sempatik gelen yanı vardır, çoğu insan yunus balığına sempatiyle bakar, insanlara sıcak kanlıdır."

Şimdi Pars ve Kartal'ı neden sevmediğimi sanırım belirttim. Gelelim öneri ne olura fakat henüz o bende yok işte
    Hakan bende bu tür bir düşünceyle hayvan adı şart mı diye yazmıştım.

Hayvan adları dışında halktan ve halk yararına çalıştıklarını hissettiren farklı deyimlerde düşünülebilir.

Neticede bu birimler korku salmak değil korkuyu salanı önlemek için var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

12. Oktay Oksak, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (14-03-2019)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Asayiş için ATMACA

Trafik için YOLCU-LAR
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

14. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (14-03-2019)

Bölge Sorumlusu

Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Oktay Oksak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakan bende bu tür bir düşünceyle hayvan adı şart mı diye yazmıştım.

Hayvan adları dışında halktan ve halk yararına çalıştıklarını hissettiren farklı deyimlerde düşünülebilir.

Neticede bu birimler korku salmak değil korkuyu salanı önlemek için var.
    Oktay abi zaten hayvan ismi şart değil ama yukarıda Yunuslar için yazdığım bir açıklama vardı, Hakan’ın da alıntı ile açıkladığı hisleri yansıtan gerektiğinde dost olabilen sıcak kanlı ama başedilemez, ayrıca koruyucu yönü de olmalı.
    Şimdi cansız varlıkların sert ve yumuşak yüzünü aynı anda barındıran bir özelliği yansıyabilir ama hangi cansız bir isim ve bir topluluk koruma ve esirgeme duygusunu yansıtabilir? Hayvanlarda bu esirgeme ve koruma ruhunu yansıtır, tehlikeyi sezip ona karşı koymak ve sahibini esirgeme duygusunu yansıtır.
    Örneğin daha önce jandarmayı tanımlarken kitaplarda bize öğretilen “jandarma dışı kadife kaplı demirden bir yumruktur”, gibi bir metinle, “yüzüne bakınca yumuşak kalplidir ama kafakafaya gelirsen kırılan hep sen olursun” algısını yaratmak için böyle tanımlamalar geçerdi.
    Şimdi bu çerçeveden bakınca “kadife yumruklar” geliyor desen bir esirgeme ve koruma duygusu yansıtmıyor. O yüzden hayvan olması bu tarz duyguların yansıtılmasında biraz önem arzediyor.

Ama cevaplar güzel, sizlerin yorumları gerçekten de önemli. Neden bu isim olmamalı veya neden bu şekilde telafuz edilmeli şeklinde açıklama yaparak yazmak daha seçici bir hitap bulmamızı sağlar diye düşünüyorum.

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Asayiş için bence Pars güzel
    Trafik için basit akılda kalıcı Motojan denebilir(hatta o telafuz ederkken motocan olur )

17. alper ozbas güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (17-03-2019),Ali KORKMAZ (15-03-2019),sinan karagöz (15-03-2019)

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu