Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Soru çok hoş aslında. Şöyle kabaca düşündüm bunu nasıl sayıya dökebilirim diye. Benim motosikletimin de aküsü zayıflama yapınca fırsatım da olduğu için sürekli akü şarjına bağlı garajda duruyor. Genelde cihazda baktığımda şarjda ediyor modunda değil. Yani bu demekki çoğu durumda pasif bekliyor. Yani bu cihazlar aküden kayıp artınca farkı kapatmak üzere şarj ediyor. Peki motosiklet ne kadar Watt kaybı olur acaba.

Şimdi motosikletinizin arka stop lambası akünüze hep bağlı olsak genelde 12 Volt / 5 Watt bir apül olur. Yani başka bir deyişle 0,005 kWh diyebiliriz. Şimdi bunu akümüze bağlayıp bırakmış olsak bu enerjinin bize 1 yılda maliyeti nedir?
    Şöyle bir tarife var baz alabileceğimiz.
    Buradan doğru çözebildiysem mesken için elektriğin 1kWh elektriğin bedeli 39,6717 kr (kuruş). Ya da diğer bir deyişle 0,396717 TL

Bir yılda 8760 saat var yani bizim tüketimimiz bir yılda 0,005 x 8760 = 43,8 kWh olacaktır.
    Bunun da bedeli 43,8 x 0,396717 = 17,38TL edecektir. Yani arka stop lambanızı 1 yıl açık unutsanız ve bunu şarj cihazından telafi etseniz ödeyeceğiniz rakam hesaplarıma göre 17,38 TL. Gerisini siz düşünün

NOT: Evet hafta sonu ofisteyim sıkıldım ve işten kaçacak bir şeyler arıyordum

2. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

alperiynem (05-04-2021)