* Manetleri iki parmak ile çekerim, çünkü .....;

1. Daha az enerji harcarım, (üşenirim ben arkadaş)
2. Daha hızlı tepki verebilirim. Kesinlikle fren üstünde duran iki parmakla daha hızlı tepki veriyorum. Eğer ön frene üzerinde iki parmak varken panik yapıp gereksiz bir frenleme ile düşmeye sebep verirsiniz derseniz bu alışkanlık ve refleksin oturtulması ile ilgilidir.
3. güncel motorların hemen hepsinde darbe alınca kırılması için manette zayıflatılmış bölge vardır
4. Alışkanlık sebebini bilmeden iki parmak sıkıyorum.
5. Dağ Bisikleti alışkanlığıydı
6. enduro, motocross veya racing tarzı motor ve kısa yada katlanabilir manet kullanıyorum
7. pist yarışlarında her iki elin 2 parmağı manetlerin üzerindedir. bunu altta Çağın Bey'in yazdığı 7 numaraya cevap olarak yazdım. sonuçta yarış pilotlarının daha çok gaz hassasiyetine ihtiyacı vardır

* Manetleri dört parmak ile çekerim, çünkü .....;

1. Ben de elcik ısıtma var Abi. Oh, mis gibi sıcak sıcak sarılırım ben elciklere
2. İki parmak gücüm yetmiyor,
3. Frenleme yaparken bir kaza yaşanması durumunda, gidonu tutan iki parmağın manet tarafından giyotin gibi kesilebileceği için maneti dört parmak kullanın diye tavsiye ederler.
4. Sıkma kuvvetini daha iyi ayarlıyorum.
5. Fren yapmadan gazı kapatmak zorundayım.
6. Eğitimlerde hep 4 parmak kullanılması gerektiğini söylerler (ve neden diye sorduğunuzda 11. msg'da Oğuz Tuna'nın yazdıklarını söylerler)
7. 4 parmak fren demek, parmakların sürekli manetin üstünde olmaması, ihtiyaç halinde oraya gitmesi demek. Bir başka deyişle tüm elin elciği kavraması demek, bu da gaz hassasiyetinin yükselmesi demek.