Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 30 Sayfa bulundu

Konu: Vites sayma

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Unhappy Vites sayma

Merhabalar,

Ufak bir sikintim var saniyorum. Motosikletle hizlandikca ust vitese gecmem gerektigini anliyorum ama yavaslama esnasinda vites dusurme olayini yapamiyorum tam olarak.

Ornegin, 2. ve 3. vitesleri 6-7bin devirde attigim zaman 4. vitesde cok rahat 100km yi goruyorum ama yavaslamaya baslayinca bir vites dusugune alamiyorum. Deviri yuksek attiysam, arka teker kitlenirse korkusu aliyor beni. Bazen ara gazi verip dusuruyorum vitesi. Eger durulacak bir trafik gibiyse bi bakiyorum ki 4. vites yerine coktan 5e atmisim... Vites yukseltirken sorun yok, dusururken sorun var.
    Degerli abilerim siz bu durumu nasil cozuyorsunuz? Vites mi sayayim? bu isin dogrusu nedir?

Bitmez bu acemilik

Saygilar&Sevgiler
    Ozgur

Enduroist Katılımcı Üye Şükrü Namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şükrü Namazcı
    Motosiklet
    Motorhane R1100GS
    Marka
    Bmw

vitesleri saymak lazım tabi yani şöyle aslında çok önemli değil hangi viteste olduğun motorun devrine göre vitesteysen sorun yok küçültürken de arka teker bloke olur kayar diye korkma debriyajı yavaşça bırakırsan hiç birşey olmaz... hissetmek önemlidir motorda motorun ne istediğini ve ne isteyeceğini yol ve hava şartlarına göre çok iyi ayarlamalısın aksi halde sonu hüsran olur.... alt viteslere geçerken aragazı vermek iyi birşeydir geçişi kolaylaştırır... ama durulacak trafikte üst viteslerde kalmak sakıncalı aniden kalkman gerekirse 4. vitesle kalkamassın o yüzden duracağın zaman vites pedalını debriyajı bırakmadan peş peşe aşşağı basarsan aşağı iner durduğunda 1.viteste olursun....

bunun için antreman yap bence mesela düz yolda giderken boş yolda 80 le giderken mesela 3. vitese in 5. vitese çık sırayla ama
    motorun devrine alıştır vücudunu hangi devirde hangi hızda hangi vitesle gider hissetmeye çalış hatta 5 vitese al hızlan 100 120 arasına gelince debiryajı sık biraz debriyaj sıkılı git sonra düştüğün hıza göre vites seç ama çok düşük vitesler seçme yavaş yavaş alışırsın zaten.... alışmayla alakalı bişey bence bu
    Motosiklet hakkında herşey 7/24 yollarda

Motorhane

A rh(-)
    Şükrü Namazcı
    0532 255 1 666

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Motor hızını frenle değil kompresyon ( Dişli sayısını yani vitesi küçültmek ile ) yapın ve bunu alışkanlık haline getirin. Zira motoru fren ile durdurmak yanlış edinilmiş bir alışkanlıktır, en iyisi önce kompresyon sonra fren yardımı ile daha kısa sürede durmak mümkündür. Burada dikkat edilecek husus Şükrü'nün de bahsettiği gibi debriyajı tatlı bir şekilde bırakıp motor devrini hızımızla orantılayıp yavaşlamak ve durmaktır; eğer keskin bir viraj içinde sert bir komresyon yaparsanız bloke edeceğiniz arka tekerin savrulmasını önleyemezsiniz. Komresyon mutlaka viraj öncesi yapılmalıdır. Bu ani hız düşüklüğü için öncelikle arkanızdan gelecek araçların da durabilme mesafesini göz önünde bulundurun yani ani duruşlar için tehlike arkanızdadır unutmayın. Vites saymak gerekmez sadece hızınıza göre içgüdüsel olarak bunu sürekli yaparsanız alışkanlık edinirsiniz. 1 ile 3, 3 ile beş arasında atladığınız vitesler sorun teşkil etmez kullandığımız motorların torku kilo ile orantıladığınızda bu kabul edilebilirlik sınırlarının üstündedir, otomobil için değil ama motor için geçerlidir bu kural çünkü motorlarımız hem torklu hem otomobilden daha hafif.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Oneriler icin tesekkur ederim.
    Acik arazide denemelere baslayayim.

Banned
    Isim
    sevket sezen
    Marka
    HarleyDavidson

motorda yadaherhangibir içten yanmalı araçta en hızlı en direk duruş debriyajı sıkarak yapılır.Motorla lastik arasındaki gücü kesmezseniz hızlı duruş sağlıyamazsınız motor gücü tekere vererek sizi ileri götürmek ister siz bunu yok etmelisiniz debriyajla.
    vites saymaya dönücek olursak,motoru daha çok kullan ona daha çok alış zaten bir süre sonra görüceksin vitesleri saymıyorsun otomatikman vucudun gerisini hallediyor kısaca bol bolmotoru kullan.
    Yavaşlarken ve hızlanırken vitesleri tek tek değiştir bisikletteki gibi bir anda 2 vites birden atma bu motorun için zararlı.

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

bi süre sonra alısacaksın ısıklara gelırken vıtes dusurerek frene bıle basmadan durmaya. korkunu cok ıyı anlıyorum bır kere basıma gelmıstı teker kılıtlemesı ancak elını debrıyajdan yavas cekersen bır sorun olmaz hıssedebılırsın o zaman kayıp kaymayacagını...ama ıste alıskanlıkla zamanla olacak. şükrünün dediği egzersızlerı yapmanda fayda var.

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Merhabalar,
    Bozuk anlatim yaptim saniyorum.
    - 2 vites birden atmiyorum. Her seferde 1 vites.
    - Trafikte duracagim zaman ( isiklarda falan, tak tak birer birer dusurebiliyorum ama fren yardimi ile)

Oneriler icin tekrar tesekkurler

Banned
    Isim
    sevket sezen
    Marka
    HarleyDavidson

fren yardımıyla düşür zaten öbür türlü uzun sürer durman,sürüş karakterin zaten oturur biraz kullanırsan.

Enduroist Kadim Üye İlhanESİRCİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İlhan Esirci
    Motosiklet
    V-Strom DL 650 K7+ Ramzey QM 200 GY
    Marka
    Suzuki

Ayrıntılar kafanı karıştırmasın,önceki mesajlarda bahsedilen "debriyajı yavaş bırakmaya alış"gerisi kolay.
    Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin. -La Rochefoucauld

Enduroist Katılımcı Üye Şükrü Namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şükrü Namazcı
    Motosiklet
    Motorhane R1100GS
    Marka
    Bmw

Alıntı matrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motorda yadaherhangibir içten yanmalı araçta en hızlı en direk duruş debriyajı sıkarak yapılır.Motorla lastik arasındaki gücü kesmezseniz hızlı duruş sağlıyamazsınız motor gücü tekere vererek sizi ileri götürmek ister siz bunu yok etmelisiniz debriyajla.
    vites saymaya dönücek olursak,motoru daha çok kullan ona daha çok alış zaten bir süre sonra görüceksin vitesleri saymıyorsun otomatikman vucudun gerisini hallediyor kısaca bol bolmotoru kullan.
    Yavaşlarken ve hızlanırken vitesleri tek tek değiştir bisikletteki gibi bir anda 2 vites birden atma bu motorun için zararlı.
    çok önemli bişey sormam lazım çok merak ettim özellikle bu yorumda şimdi motor dururken diyelimki 120km/h ile gidiyoruz durmak için debriyajı sıkıp direk frenlere mi yüklenmemiz gerekiyor... peki neden ? benim bildiğim bir aracı durdurmanın en etkin yolu vites küçültmektir... bunun ne faydası vardır.. birincisi fren balatalarınız gereksiz yere aşınmaz.. sonra diskleriniz ve balatalarınız ısınmadığı için acil bir durumda frene bastığınızda frenleriniz size en iyi şekilde cevap verir... ki bu içlerinde en önemli faktördür... sonra enjeksiyonlu motorlarda motor komprasyonda iken ve 1700 devrin üzerindeyken benzin yakmaz yakıt ekonomisi sağlar...

sonra vitesleri tek tek yada çift çift değiştiremessin motosiklette çünkü sıralı şanzumana sahiptir yani 5. vitesten 3. vitese direk geçemessin arada mutlaka 4. vitese geçmen gerekir.. sonra 3 e geçebilirsin... ki bunun da benim bildiğim motora yada şanzumana hiç bir zararı yoktur.. vardır diyen kimse buyursun tartışalım

şimdi sen bu arkadaşa tek tek değiştir dediğinde ne düşünür onu konuşalım... mesela kırmızı ışığa yaklaştı ve hızı 10 km ye kadar düştü fakat vitesin 5 te olduğunu unuttu yada küçültürken geç kaldı tek tek nasıl değiştireceğini düşünmeye başladı... sonrasına istediğin gibi seneryo yazabilirsin... motor stop edip devrilebilir kırmızıda durmayıp geçebilir yada vites değiştiricem diye önündeki araca dokunabilir vs.vs.

foruma mesaj atman güzel birşey ama bilip bilmeden başka yerlerde duyup okuduğun doğruluğu kesin olmayan bilgilerle insanları aydınlatırsan yanlışı öğrenip belkide doğru olanı bir daha yapamazlar... lütfen dikkat edelim...
    Motosiklet hakkında herşey 7/24 yollarda

Motorhane

A rh(-)
    Şükrü Namazcı
    0532 255 1 666

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu