Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesele lastiğin sırt yapması veya yanak yemesi değil. Eğitim seviyesi yüksek birinden sistem Hakkı'nda söylenenin ne derecede uygulanabildiği. Bunu bizler yapabiliyor muyuz? Böyle birşey mümkün mü? Bir de virajı hızlı dönmek değil, dik dönmek sonucu yatık dönmeye göre dike yakın olduğumuz için daha hızlı olmak.
    Şimdi ben de kendim bir açıklama yapmak istedim. Bir kere RoSPA olması onun bana söylediklerini doğru kılmaz. Ticari bir konu konuşulup pazarlık yapılırken bana üfürmüş gibi geldi ki hala öyle. Sonuçta söylediği sistem ile alakalı olunca aklımızda yanlış birşeyler kalmasın diye burada sorma gereği duydum. Ama dediğim gibi konu lastiğin sırt yapması değil!
    Ben geçenlerde satmadan önce Bajaj ile bir viraj yaptım kendim de inanamadım. O virajda motosikleti fazla yatırmadım ama kendim viraj içine sarktım. Arkamdan benim f650gs ile arkadaşım yetişemedi. Dönüşte İkarus yaşıyorum düşüncesi ile aynı süratle girmedim. Ben de virajda motosiklet ile sürücüsünü sepetli motosiklete benzetiyorum. Sepetin olduğu tarafa viraj yaparsanız sepet kalkar, sürücüyü de işte o sepet yerine koyuyorum. Eğer motosikletin uygun yerlerinden kendinizi motosiklete adapte ederseniz işte o zaman ağırlık merkezini çok az eğim ile dengeleyip dike yakın bir pozisyonda ( tam dik değil atıyorum 70 derece olabilir) o viraj dönülebilirsiniz düşüncesindeyim. Zaten dike yakınsak da doğal olarak tutuşumuz iyi seviyelerde olup stabil bir sürüş yapmış olacağız ve daha istikrarlı gaz açabileceğiz bunun sonucunda da diğer zamanlardan daha hızlı olmuş olacağız. Tabiki Ahmet Gül' ün dediği gibi limit noktası, güvenli hız kuralı, yavaş gir hızlı çık kuralı gibi.. Kuralları da bu işe entegre ederek hareket etmek şartıyla.
    Ben eğitim almadım ama kendi doğaçlamamla sistem dediğiniz kuralları takip edip örtüştürmeye çalışıyorum. Aklıma yatmayan imkansız veya şaşırtıcı ya da tersini yaptığım şeyleri de işte bu sorularla tartışma konusu açıyorum. Böylelikle de örtüşene kadar sizlerin yorumlarını, sistemi ve kendi doğaçlamamı tahlil ediyorum, örtüştürmeye çalışıyorum. Örtüştürdüğüm yerdeki herşeyi hafızama alarak öyle hareket ediyorum. Biraz uzun oldu kusura bakmayın��

DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER
    selamlar
    motosikleti satan adam lastik indirimi yaptı mı
    lastiğin sırt yaptığını fark etmişsin, ben senin yerinde olsam vatandaş "rospa mospa" derken "lastik değişecek, masraf var" derdim geçiştirirdim.
    ağır motosikletler kullanıyoruz, bir de yükleyip yola çıkınca istediğin eğitimi al o lastik illa sırt yapacaktır. gidilen yol sürekli viraj değil neticede
    bence senin de tespit ettiğin gibi ukalalık yaparak pazarlık psikolojini bozmaya çalışmış.
    eğitim almak, bilinçli olmak iyi bir şey tabi ki. ama "sen de rospa olsaydın lastiğime bahane bulmaz motoru alır gider 1000 daha verir paşa paşa lastik değiştirirdin" komik geldi bana
    yalnız çoğumuzun yaptığı hata bir müddet motosiklet kullandıktan sonra, hatta hatırı sayılır km'ler yaptıktan sonra "ulan dur ben bir eğitim aliyim" demek oluyor.
    eğitimsiz kullanırken edinilen yanlış alışkanlıkları düzeltmek çok zor, hele de yaş ileriyse daha da zor.
    motosikletli polisleri daha önce kullanmamış personelden seçtiklerini duymuştum, 1 kerede doğrusunu öğretebilmek için.
    eğitim konusuna gelince işte bu durum biraz karışık, son on yılda her yer eğitmenim diye gezen adamlarla doldu. o yüzden yorum yapmayacağım.
    saygılar.
    Oğuz TUNA

2. oguzetuna, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-04-2016)