Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Neresinden bakacağımı kestiremediğim uygulama bence.

Şöyle ki. Burada tutup sosyal mesafe yanlştır diyecek değiliz. Ama bu sosyal mesafe kavramı motosiklete 2 kişi binilmesi/binilmemesi konusuna ne zaman geldi. Hani geri kalanlar düşünüldü ve bitti mi bilemiyorum?

Basitçe evde kız arkadaşınla münasebetin var sonra motorla gezeceğim diyeceksin. Orada kolluk kuvveti seni çevirip indir o kızı arkandan diyecek. Ki zaten motosiklet kültüründe genellikle ardımıza bildiğimizi yani zaten temasımız olacak kişiyi alırız.

Ya da öbür tarafından bakalım duruma. Şu dönemde istisnasız çoğumuzda gözlemlediğim kişilerin kendilerinden, başkalarını korumayı becerememesi. Yani herkes kendini korumayı öğrendiği kadarı ile becerebiliyor ama zor olan kişinin başkalarını kendisinden koruması ve uzak tutması. Yani kişi kendisini virüslü gibi sayarak etrafındakileri kendisinen korumak zorunda. Bunu başaran az. Devlet de burada uğraşığ duruyor. Bu anlamda bakarsak motosiklet sürücüsü yolda arkadaşını arkasına alıp kendi nefesindeki coronayı arkadakine bulaştırabilir mi?. Açıkçası bu şekilde bulaş ihtimali ve riski ne kadar? Bilimsel çalışma hiç göremedim ama ampirik olarak ben çok zor olduğunu (imkansız demedim) düşünüyorum. Zira bilimsel olarak kapalı bir odada bile virüslü biri ile birlikte solusanız eğer ki enfekte olan kişi direk yüzünüze öksürüp hapşurmuyorsa yeterli miktarda virüsü almanız çok kolay gözükmüyor. Şimdi bu bilgi ile motosiklet üstünde de normal şartlarda kasksız sürülmez diye kanun var (ki fotoğrafa şimdi bir daha bakın ve sürücülerin kasklarını görün. Keşke o polis kasktan işlem yapsa kişilere değil mi? ). Tabii ki sadece kask demeyelim çünkü yarım kasklar da var.

Bence motosiklete 2 kişi binmeyin yerine motosiklete yüzü tam kapatmayan kask ile binmek yasaktır dense çok daha iyi. Hatta bence bir adım daha ötesi tam garanti. Motosiklete yüzü tam kapatmayan kask ve içinde de maske takmadan binilmesi yasaktır deseler kulağa daha mantıklı, bilimsel ve uygulanabilir gelmiyor mu?

Tabii ki Kilis'te hiç kalmadım. İnsanların toplum davranışı ve kültürü nasıl bilemiyorum. Ama benzer bir kural umarım diğer şehirlere de bu şekilde yansımaz.

2. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Uğur Özbay (18-04-2020)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tabii ki Kilis'te hiç kalmadım. İnsanların toplum davranışı ve kültürü nasıl bilemiyorum. Ama benzer bir kural umarım diğer şehirlere de bu şekilde yansımaz.
    Bildiğim kadarı ile Muğla ve Manisa da da bu uygulama başladı .

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..