Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu
41 den 50´e kadar. Toplam 57 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Ali Emre Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

bu muhabbet çok hoşuma gitti, çok yararlı ve keyifli gidiyor. çok teşekkür ederim. şöyle bir not ekleyeyim dedim, gözlemlediğim bir durum, belki bir yararı olur. antakya eğitiminde uğur hoca aynı zeminde ve aynı hızda iki ayrı motorla panik fren yaptı. biri 2008 bir TA (abs-siz) diğeri de 2008 bir vstrom (absli) idi. vstrom aynı frenlemede abs nedeniyle yaklaşık bir 20-30 santim daha ileride durabildi. bir gözlem olarak yazayım dedim.

abs çok güzel bir şey onu da söyleyeyim. özellikle panik frenlerde abssiz bir makinada ön freni progresif(yavaşça-kademe kademe) sıkmak zorundayken (ve bunu ani bir durumda soğukanlılıkla ve saniyeler içinde yapmak zorundayken) absde Allah ne verdiyse diye asılıyorsunuz! geri kalanı abs kendisi yapıyor ve güvenli bir şekilde durmanızı sağlıyor.

o gün eğitimde birçok motor (birbirine oldukça yakın motorlar) aynı şartlarda aynı hızlarda panik fren yaptı ama açıkcası v-strom'a özel bir eksiklik ya da uzun fren mesafesi görmedim ben. vstromu kullanan arkadaş oldukça yeni bir sürücüsü olduğu halde hemen hemen herkes aynı mesafelerde durabildi.

ön yalpalama benim TAda da yaşanan bir durum. benzer motorlarda benzer bir sorun var sanırım.
    - "eksiklik kendi özümde..."

Enduroist Kıdemli Üye EnginATASOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    engin atasoy
    Motosiklet
    dl 650
    Marka
    Suzuki

Yaklaşık 3,5 ay önce aldığım yeni dl 650, şu anda 6.400 km'ye geldi. Bu zaman zarfında İstanbul çevresi kısa menzilli geziler dışında hafta sonu Tekirdağ, Çanakkale üzerinden gidiş ve Balıkesir Bursa üzerinden dönüş olmak üzere 900 km'lik bir gezi yaptım. Motoru uzun yolda, rodajın getirdiği sınırlamalar olmadan ilk defa denedim. Kitapçıkta rodaj için her nekadar ilk 1500 km den bahsetse de, ben ilk 4-5 bin km kontrollü olma taraftarı olduğum için bu gezi daha net fikir sahibi olmamı sağladı.

Öncelikle dl 650 bence bir asfalt makinesi. Hafif arazide kullanımı rahat olmasına rağmen, arazi sertleştikçe hangi amaçla yapıldığını hatırlatıyor. Beni asfaltta veya toprak köy yollarında istediğin gibi kullanabilirsin ama daha fazla zorlama diyor. Birkaç hafta sonu önce Ağva, Şile gezimiz esnasında Melen suyunun İstanbul'a getirilişi için açılan yol hatlarına girmiştik. Uzun ve dik iniş çıkışlardan oluşan hatlarda kepçelerin açıp kapadıkları yollarda yağmurun etkisi ile akıp giden toprak, geriye sadece irili ufaklı kaya ve taşlardan oluşan bir zemin bırakmış. İnişe başladığında dönüşü olmayan, ancak belli noktalardan çıkış yapılabilen hatta uygun alanı bulmadan durmanın bile ciddi sıkıntı yaratacağı bu yolları Allaha şükür problemsiz atlattığımız bu gezide, dl'nin bu zeminler için sert, ağır ve hantal olduğu kesinlikle ortaya çıktı. Zaten belliydi ama gözümüzle de görmüş olduk. Gitti mi evet gitti ama bir daha zorlayacağımı sanmıyorum.

Asfaltta kullanım başarılı. Sert arazide dezavantaj olan özellikler, asfaltta avantaja dönüşüyor. Motor atak, dengeli ve rahat. 180-190 km hıza kadar herhangi bir sallantı, silkeleme yok. Sürüş stabil. Hakimiyet hissi yüksek. Özellikle Balıkesir, Bursa arası Uluabat, Susurluk civarlarında yediğim sert yan rüzgarlarda bile motor güven verdi.
    İstanbul'un sıkışık trafiğinde sorun yaratmıyor. Kişinin fiziksel özelliklerine göre değişebilir ancak gidonun sürücüye göre pozisyonu iyi, ne uzak hissediyorsunuz ne de alçak. Mesela bazı motorlarda ihtiyaç duyduğum yükseltme aparatına dl için ihtiyaç duymadım. Deponun kısa tutulup, oturma pozisyonunun gidona yaklaştırılması, sürücü ağırlığının 2 tekere de daha iyi paylaştırılmasını sağlamış gibi görünüyor. Bu da manevra ve dönüşlerde sanki daha ufak bir motosiklet kullanıyormuş hissi yaratıyor. Bence ebatları muadillerinden büyük olmasına rağmen kullanımda pratiklik hissi veren de bu. Ayrıca artçılı kullanımda arkada gerçekten iyi bir alan kalıyor.

Yakıt tüketimi 4 ile 5.5 litre arası değişiyor. Uygun vites değişimleri ile 90-120 km altında 4 litre civarında iken 6. viteste 150-170 km hızda 5-5,5 litre arası tüketimi var. Eğer 80-90 km yi geçmeden gidebilirseniz 3 litre civarında da tüketmeniz mümkün.

Genel olarak beğendiğim bu motorun biraz yetersiz kalan kısmı frenleri idi. Daha önce de söylediğim gibi hissiz geldi. 5000 bakımda balatalar temizlendikten sonra düzelme var ama yine de tamamdır diyemem. Bunda fabrikasyon Bridgestone lastiklerinde payı vardır. Daha önce de kullanmış ve sevmemiştim. Uzun ömürlü ama sert lastik.

İstanbul'da (trafiğinde) yaşayan, bazen dağ bayır gezen ama motoru sadece gezme değil bir ulaşım aracı olarak kullanan, biri olarak 28.000 tl ödeyip üzerinde 3,5 ay ve 6 bin küsür kilometre geçtikten sonra alınırmı diye sorulsa cevabım bu fiyatı etmez olurdu.

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

çok içten açıklama olmuş engin bey. ben bunlar yüzünden bmw diyorum. daha iyisi olsa onu diyeceğim ama yok. tamam borusan kötü fakat motor iyi. hakikaten iyi.

Enduroist Kıdemli Üye şafak ilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    şafak ilgin
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

engin bey sanki köşe yazarı gibi eleştirel bir gözlemle yazılmış elinize sağlık
    Sami Safak ILGIN Arh+
    532 638 31 18
    BMW R1200 GS
    BMW F650 GS DAKAR

Banned
    Isim
    hüdayi paksoy
    Motosiklet
    2006 transalp
    Marka
    Honda

enduro degıl ama

strom,un yenı modelini begenıyorum ben ...bence yenılıge açık olun derım ben görsel olarak...

Enduroist Katılımcı Üye GÖKÇEN KÖSEOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gökçen KÖSEOĞLU
    Motosiklet
    NC 750 XA'14
    Marka
    Honda

bende v-stromun yeni kasasını beğenenlerdenim daha road olmuş bence zaten diğerinide alsanız ne kadar enduro yapacaksınız ki enduro yapmak istiyorsanız gerçekten gidip enduro alacaksınız...bence oldukça güzel duruyor üzerine oturduğun zamanda gidona olan mesafe sanki diğerinden daha ergonomik vede daha kontrolü rahatmış gibi bir izlenim veriyor ama genede bir deneme sürüşü yapmak gerekir tabi..

Enduroist Üye
    Isim
    ibrahim akkabak
    Marka
    Aprillia

Merhabalar. Yeni karşılaştırma başlıgı acmak yerine buradan sorayım dedim. Versys 650 mi yoksa DL650 mi.? İkisi arasında secim yapamıyorum... Her iki makina hakkındaki bilgilerinizi bekliyorum. Simdiden tesekkürler..

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Has str-om'dan böle motör olurmu yaa, az kalsın tenere yerine alacaktım, iyikid almamışım hehehe
    Konu FZ tarafından (30-10-2012 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

ben bir ara ciddi olarak dusundum bu motoru almayi. versys ile beraber oturus pozisyonu en rahat motorlardan biriydi benim icin (boy 192). sonra gittim transalp aldim tabi ne alakasi varsa. butce vs. İyi motor ama o fiyata neler var diye dusunduruyor insana.

Enduroist Kadim Üye Egemen Donat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Donat
    Motosiklet
    F650 GS 007
    Marka
    Bmw

BMW candır hocam ..

Sayfa 5 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu