Alıntı halil işvarlar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkürler abi : )

Yarın motora 15-40 DİZEL araba yağı koyacağım. Tabi buna herkes karşı çıkıyor : ))
Peki neden bunu yapıyorum ? Burada amerikalı 55 yaşlarında bir motorcu arkadaşımız var. İş nedeni ile burada bulunuyor ve şimdiye kadar 40 dan fazla
motosikleti olmuş. Aynı zamanda pilotlukta yapmış zamanında, harleyde tasarımcı olarak çalışmış vs vs. Derya deniz bir adam. Şu anda bizim Zafer Abi'nin eski
transalpini boyayıp, airbrush yapmakla meşgul. Kendisi ile konuştuğumda her zaman satın aldığı ikinci el araçlara-motosikletlere dizel yağ koyup 5 bin kilometre kullandıktan sonra
benzinli yağı koyduğunu söyledi. İstisnasız her aracına. Buna sebep olarak ise dizel motorların çok yüksek sıkıştırma ile çalıştığını, çok yüsek ısılarda çalıştığını
yani kısacası çok daha fazla iyi yağa ihtiyaçları olduğunu. Bu nedenle dizel yağlarda bir çok katkı malzemesi olduğunu söylüyor. Bu maddeler motorda deterjan etkisi yaratıp
tüm kurumu, ıvır zıvırı temizlediğini, dizel yağı boşalttıktan sonra motoru söktüğünde tertemiz olduğunu söylüyor. Bu nedenle onu dinleyip dizel yağı deneyeceğim.
Abi ben cbf150'yi 20.000 km 15-40 dizel motor yağıyla kullandım ve hala tıkır çalışıyor. Bu yagı kullanıp 100.000 km'yi deviren çok kurye var.