Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 51 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye yavuz değerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    yavuz değerli
    Motosiklet
    TRACER 900
    Marka
    Yamaha

Güzel bir konu başlığı olmuş, bende konuyla alakalı alt başlık sayılabilecek bir soru sormak istiyorum üstatlar,

En verimli devirle viraja girmemiz gerekiyor, başlıktan konudan çıkan sonuç bu yanlış anlamadıysam. Şu şekilde bir durumda kaldığımızı var sayalım: Yanlış vitesle viraja girdik ve virajda gaz açamadığımız bir durumdayız devirde kaybettik. Arka tekerdeki çekiş haliyle çok verimsiz. Eğitimlerde bize öğretilen en azından bana öğretilen "virajda vites değiştirilmez". Bu durumda çok yavaş bir şekilde debriyajı bırakarak vites küçültmek ile düşük devirde virajı tamamlamak arasında hangisini seçmeliyiz. Yada ne yapmalıyız ?

2. yavuz değerli, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Furkan Çelebi (26-03-2014)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Neden vites değiştirmemeliyiz virajda, ne dersiniz?

4. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (26-03-2014)

Enduroist Katılımcı Üye yavuz değerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    yavuz değerli
    Motosiklet
    TRACER 900
    Marka
    Yamaha

Alıntı Can Ekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden vites değiştirmemeliyiz virajda, ne dersiniz?
    Anlatılan ve Anlatılanı aldağım kadarıyla,

1- Motosikleti dengede tutan unsur arka tekerdeki güçtür. Virajda vites değiştirirsek, zaten tekerlerimizin yerle olan teması az olduğu esnada debriyaja basarak arka tekerdeki gücü boşaltmış oluruz. Bu olumsuz bir durum.

2- debriyaja bastık ve vitesi değiştirdik ok buraya kadar bir problem yok varsayalım. Debriyajı bıraktığımız esnada, üzerinde güç olmayan arkada tekere birden güç aktarmış olacağız ve kaydırma riski var. Buda olumsuz bir durum.

Bunlar benim bildiklerim ve aklıma gelenler.

6. yavuz değerli güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Arda Guldogan (29-03-2014),Can Ekin (26-03-2014),Engin Delipınar (26-03-2014),Sadık SÖNMEZ (26-03-2014),YASEMİN AYDIN (02-04-2014)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Güzel soru güzel cevaplar.

Ama sistem ne diyordu bize, kurallar çivi ile duvara çakılmış gibi sabit değil. Değişkendir.

Ve insan her zaman hata yapabilir, e hata yaptık ve viraja olması gereken şartlarda giremedik. Eeeee ne yapacağız? Doğru giremediğimiz virajda artık viraj içinde frene basılmaz vites değiştirilmez kuralı nedeni ile problemlerle karşı karşıya kalacağız?

Kendi adıma konuşuyorum, zaten virajları sıkıntılı ve ileri bakmak konusunda sıkıntılı bir adamım. Bu nedenle bir çok defa maalesef viraj içinde vites değiştiriyorum. Ancak bunu yaparken de, söylediğiniz etkenlere neden olmayacak yumuşaklıkta yapmaya çalışıyorum bunu.

Deriyajı sıktım, arka tekerde güç kayboldu, hemen sonrasında debriyajı bırakmadan normal gittiğim gazın üzerinde biraz gaz veriyorum motora ki birazdan arka tekerlekten geri dönecek güç ile aynı devire gelsin. Böylece aradaki devir farkı nedeni ile kayma riskini en aza indirdiğimi zannediyorum

Ama doğrusu, iyi planlama ile viraj içerisinde atraksiyonlara girmemek

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

8. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (26-03-2014),Engin Delipınar (26-03-2014),Ersan ÖZYURT (26-03-2014)

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel soru güzel cevaplar.

Deriyajı sıktım, arka tekerde güç kayboldu, hemen sonrasında debriyajı bırakmadan normal gittiğim gazın üzerinde biraz gaz veriyorum motora ki birazdan arka tekerlekten geri dönecek güç ile aynı devire gelsin. Böylece aradaki devir farkı nedeni ile kayma riskini en aza indirdiğimi zannediyorum

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"[/QUOTE]

Sadık Slm ;

Bence bu yaptığın arka tekerin saliselik de olsa kilitlenmesine neden olacak ve zaten sıkıntılı olan durumu daha da sıkıntılı hale getirecektir.
    En azından vitesi değiştirip debriyajı bıraktıktan sonra gazı çok çabuk açarak bir nebze de olsa motorun gücü ile devir ivmelenmesine olanak tanımak daha emniyetli olacaktır.

Bu arada benim gibi GS sürücülerine nacizane bir uyarım olacak, bu tür sıkıntılı durumlarda yapılamsı gerekenler ile kullanılması gereken teknikleri çoğumuz telelever, paralever sayesinde unuttuk yada unutmak üzereyiz.

Kendi adıma söylüyorum, hayat bu gün gelir de GS yerine başka motora binmem gerekecek olursa durum harbiden fena olacak.

10. Yavuz GENCOGLU güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (26-03-2014),Engin Delipınar (26-03-2014),Sadık SÖNMEZ (26-03-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Yavuz GENCOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Sadık Slm ;

Bence bu yaptığın arka tekerin saliselik de olsa kilitlenmesine neden olacak ve zaten sıkıntılı olan durumu daha da sıkıntılı hale getirecektir.
    En azından vitesi değiştirip debriyajı bıraktıktan sonra gazı çok çabuk açarak bir nebze de olsa motorun gücü ile devir ivmelenmesine olanak tanımak daha emniyetli olacaktır.

Bu arada benim gibi GS sürücülerine nacizane bir uyarım olacak, bu tür sıkıntılı durumlarda yapılamsı gerekenler ile kullanılması gereken teknikleri çoğumuz telelever, paralever sayesinde unuttuk yada unutmak üzereyiz.

Kendi adıma söylüyorum, hayat bu gün gelir de GS yerine başka motora binmem gerekecek olursa durum harbiden fena olacak.[/QUOTE]

Ne diyorsun Sadık?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

12. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (26-03-2014)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne diyorsun Sadık?
    Aklım karıştı diyorum

Şimdi benim mantığım bana şunu diyor.

Debriyajı çektim, motosikletin gücü boşa çıktı arka tekerlekte güç kaybı oldu, ve vitesi bir kademe aşağıya alacağım için mevcut devrim yükselecek. Aradaki zamanda eğer ben motorun devrini yukarıya çekmez isem, motosiklet vites freni yapacak. Sonucunda ise arka tekerleğe giden dengesiz kuvvet tutunmak yerine patinaj çekmesine neden olup kayma eğilimine girecek.

Bu nedenle de debriyajı çektiğimde arka lastikten motora gelecek gücü dengeleyecek devire getirip debriyajımı öyle bırakıyorum.

Yavuz abinin söylediğine geldiğimde debriyajı çektim vitesi değiştirdim ve gazı ara vermeden açtım.... düşünüyorum ama bu hareket arka tekerleğe olması gerekenden fazla kuvvet uygulatır ve kaymasına neden olur gibi geliyor.?

Doğrusu hangisi? Yanlış yapıyorsak neresinden dönersek kardır.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Bunu şimdilik bir kenara bırakalım istiyorum. Zira riskli bir uygulama. Sona doğru konuşuruz. Asıl konumuza dönsek diyorum.

Devir seçimini nasıl yapmalıyız. Sistem viraja vites seçimi tamamlayıp girmemizi ister. Önce doğru devir nedir ve neden önemlidir sorusuna cevap bulalım. Sonra hata yaparsak nasıl düzeltirizi konuşalım isterim. Ne dersiniz?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

15. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (26-03-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Arkin topatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arkin topatan
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Transalp kullanirken sehir icinde yuksek devirde kullaniyordum. Malum frenlemede kompresyonu kullanmak daha efektif oluyordu. Simdi 1200GS le frenleme sorun degil ama yakit sorun olacak gibi
    Bu sebeble 3-4000 devir arasinda kaliyorum.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Arkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Transalp kullanirken sehir icinde yuksek devirde kullaniyordum. Malum frenlemede kompresyonu kullanmak daha efektif oluyordu. Simdi 1200GS le frenleme sorun degil ama yakit sorun olacak gibi
    Bu sebeble 3-4000 devir arasinda kaliyorum.
    Yakıt tüketimi gerçekten artar mı? Emin misiniz?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu