Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 9 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 56789
81 den 88´e kadar. Toplam 88 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Seda Güvener Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda Emir'le aynı fikirdeyim , kapalı alanda asla başaramadığım panik fren ve ani kaçışları sürüş anında cok rahat yapabiliyorum, hee anlat deseniz tam olarak anlatamam ama sanırım burada biraz duygu devreye giriyor.

İşte bizim de yenmeye mücadele ettiğimiz bu Seda. Günlük hayatta doğru yapıp yapmadığı bilemiyoruz. Bu yüzden kapalı alanda görmeli ve hataları değerlendirmeliyiz. Tam olarak anlatamıyorsan, maalesef bir eksik olması ihtimali çok fazla.

Açıkçası senin bahsettiğin sorun ile hiç karşılaşmadım. Yine de "halledebiliriz" diyorum.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (27-04-2016)

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Uzun zamandır işlerim nedeni ile siteye girememiştim. Şimdi bir göz atmaya başladım ve 9 sayfa yorumuda sıkılmadan okudum herkesin değerli bilgileri mevcut. Çok güzel bir başlık olmuş.

Bende bir kaç kişi gibi aynı kullanıyorum. Örneğin panik frende Ediz abinin dediği gibi asıl frenlere ( abs var ) fakat ne hikmetse ben bu durumda debriyajı sıkmıyorum tam tersi vites küçültmeye başlıyorum motor freninide devreye sokarak aslında ( arka tekeri kitlemeden ). Fakat tabikide bazı durumlarda vites falan hak getire.

Absli ve abssiz motorlarımı aynı andada kullandığım oldu fakat bu abs olayı gerçekten çok faydalı bir olay, bunun tartışması bile olmaz bence. ABS = korkmadan frene asıl benim gözümde.

Abssiz motorlarımda panik frende arkayı çoğu zaman kitlerdim ve ön freni sıkmaya başlardım , arkası kitlendiği anda freni bırakır tekrar basardım motor bir anda toplardı kendisini. Bu belki yanlıştı belkide doğruydu ama hep böyle kullandım. Hakanın dediği " fizik kanunu yada denge konusu " doğru olabilir.

Absli motorlarımda ise ne yalan söyliyim korkmadan abanıyorum frene.

Arka - ön fren kullanımını ise %90 kombine şeklinde kullanıyorum. Yoğun trafikte bazen sadece arka fren kullanıyorum oda motoru dengede tutmak için. Ama bazen trafikteyken sadece önü kullandığımda oluyor ( bu bana eğlenceli geliyor ön süspansiyon kapanınca yığılma ne hikmetse bazen eğlendiriyor beni )

Herkese bu güzel yazıları için gerçekten teşekkür ederim çok faydalı bir konu...

4. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (28-04-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı berkcigdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzun zamandır işlerim nedeni ile siteye girememiştim. Şimdi bir göz atmaya başladım ve 9 sayfa yorumuda sıkılmadan okudum herkesin değerli bilgileri mevcut. Çok güzel bir başlık olmuş.

Bende bir kaç kişi gibi aynı kullanıyorum. Örneğin panik frende Ediz abinin dediği gibi asıl frenlere ( abs var ) fakat ne hikmetse ben bu durumda debriyajı sıkmıyorum tam tersi vites küçültmeye başlıyorum motor freninide devreye sokarak aslında ( arka tekeri kitlemeden ). Fakat tabikide bazı durumlarda vites falan hak getire.

Absli ve abssiz motorlarımı aynı andada kullandığım oldu fakat bu abs olayı gerçekten çok faydalı bir olay, bunun tartışması bile olmaz bence. ABS = korkmadan frene asıl benim gözümde.

Abssiz motorlarımda panik frende arkayı çoğu zaman kitlerdim ve ön freni sıkmaya başlardım , arkası kitlendiği anda freni bırakır tekrar basardım motor bir anda toplardı kendisini. Bu belki yanlıştı belkide doğruydu ama hep böyle kullandım. Hakanın dediği " fizik kanunu yada denge konusu " doğru olabilir.

Absli motorlarımda ise ne yalan söyliyim korkmadan abanıyorum frene.

Arka - ön fren kullanımını ise %90 kombine şeklinde kullanıyorum. Yoğun trafikte bazen sadece arka fren kullanıyorum oda motoru dengede tutmak için. Ama bazen trafikteyken sadece önü kullandığımda oluyor ( bu bana eğlenceli geliyor ön süspansiyon kapanınca yığılma ne hikmetse bazen eğlendiriyor beni )

Herkese bu güzel yazıları için gerçekten teşekkür ederim çok faydalı bir konu...
    Sıkışık trafikte denge çin sadece arkayı kullanmak çok doğru bir hareket. Yavaş sürüşte dengeyi çok artıracaktır. Hatta yürüme hızlarında motosiklet sürmenin tek yolu da budur. B,raz dereyaja yazık oluyor ama neredeyse duracak gibiaraçların arasında ilerlemeyi çok seviyorum ben.

Not: Bence de güzel bir başlık oldu. Seda'ya teşekkürler.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

6. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Seda Güvener (28-04-2016)

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıkışık trafikte denge çin sadece arkayı kullanmak çok doğru bir hareket. Yavaş sürüşte dengeyi çok artıracaktır. Hatta yürüme hızlarında motosiklet sürmenin tek yolu da budur. B,raz dereyaja yazık oluyor ama neredeyse duracak gibiaraçların arasında ilerlemeyi çok seviyorum ben.

Aynen abi bende sadece arka sayesinde baya 2-3 km hızla bile kullanabiliyorum , fakat dediğin gibi biraz fazla debriyaj kullanmış oluyoruz.

13 yaşında ilk motora bindiğimde demişlerdiki ön freni unut arka ile kullan motoru. Bende " ee o zaman öne niye fren koymuşlar ki " diye sorgulamıştım. Çocuk aklı Mecbur kalmadıkça kullanma dediler Bende ilk sürelerde hep arkayı kullanmaya başlamıştım tabi böyle olunca motorun arka balata 3-5 bin sonra bitti sonra zamanla aa bu böyle olmuyormuş yavv diyip limon taktiğinide öğrenip ön frenide kullanmaya başladım. Muhtemelen ilk başta bu şekilde alışmamdan dolayı şuan arka fren ile çok çok rahat ediyorum.

Fakat Ersan hocam hala aklımda olan bir soru panik frende debriyaj sıkılır mı sıkılmaz mı ? Bazı kişiler sıkılır , bazı kişiler sıkılmaz diyor. Ben sıkmayanlardanım , hatta vites düşürmeye başlayanlardanım ama şanzımana yüklenerek değil. Mantıken debriyaj sıkıldığı anda motor " boş vites " durumuna eş değer hale geliyor yani motordan yük gidiyor. Bu durumda bütün yük frenlere binmiş oluyor. Psikolojikmidir yoksa gerçekten öylemidir bilmiyorum ama ben debriyajı sıkınca sanki daha zor yada daha uzun mesafede duruyorum gibi hissediyorum. Bunun doğrusu nedir ?

Evet başlık için Seda' ya teşekkürler.

8. berkcigdem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (28-04-2016),Seda Güvener (28-04-2016)

Enduroist Üye Seda Güvener - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Seda Güvener
    Motosiklet
    nc750sdct
    Marka
    Honda

ben de debriyaj yok

ben çok teşekkür ederim herkese, gerçekten çok güzel bilgileri aldım ve uygulamaya başladım

10. Seda Güvener, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Elbetteki bundan emin olamayız. Lakin antrenman yapmanın, kas hafızasına olayı işlemenin ve düşünmeden yapılacak kadar refleks hale getirmenin faydası olacağını da yadsıyamayız.

Başkaca bir yolu var mı?

Unutulmalıdır ki, en önemli olan asla bu durumda kalmamaktır.
    Alıntı Emir ÇELTEK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan hocam, belki kendi konusunda bahsedildi ama panik frenin eğitim ile geliştirilebileceği fikrine alışamadım ben, duygusuz yapılan bir eğitim panik freni ile gerçek korku ve panik içeren bir freni gerçekten geliştirilebilir mi?

Emir beyin garip bir organ... Öğrenmenin aşamalarından bahsetmişlerdi eğitimde 1- Bilinçisiz yetersizlik 2- Bilinçli Yetersizlik 3- Bilinçli Yeterlilik 4 Bilinçsiz Yeterlilik... Amaç 4 e ulaşmak Yani Düşünmeden doğru olanı yapmak (Araba kullanırken vites değiştirirken düşünmüyorsun ama yapıyorsun, yazarkan düşünmeden yazıyorsun gibi)

Alıntı Seda Güvener Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda Emir'le aynı fikirdeyim , kapalı alanda asla başaramadığım panik fren ve ani kaçışları sürüş anında cok rahat yapabiliyorum, hee anlat deseniz tam olarak anlatamam ama sanırım burada biraz duygu devreye giriyor.
    Bu konuda kesinlikle haklısınız herkesin refleksleri duyguları panik halinde yapacakları farklı düşündükçe yavaşlıyorsunuz aslında burda o bilinçsiz yeterlilik devreye giriyor....

Rahmetli Rallici Renç Koçibeyin Bir röportajını okumuştum... Viraja girmeden Frene o kadar geç basıyorsunuz ve virajlarda o kadar hızlısınız ki sırrınız veya tekniğiniz ne diye sormuştu gazeteci Rahmetli ilginç bir şekilde içim çekildiğin de frene basıyorum demişti
    Good Things Come To Those Who Wait

12. Bora Karayel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı berkcigdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen abi bende sadece arka sayesinde baya 2-3 km hızla bile kullanabiliyorum , fakat dediğin gibi biraz fazla debriyaj kullanmış oluyoruz.

13 yaşında ilk motora bindiğimde demişlerdiki ön freni unut arka ile kullan motoru. Bende " ee o zaman öne niye fren koymuşlar ki " diye sorgulamıştım. Çocuk aklı Mecbur kalmadıkça kullanma dediler Bende ilk sürelerde hep arkayı kullanmaya başlamıştım tabi böyle olunca motorun arka balata 3-5 bin sonra bitti sonra zamanla aa bu böyle olmuyormuş yavv diyip limon taktiğinide öğrenip ön frenide kullanmaya başladım. Muhtemelen ilk başta bu şekilde alışmamdan dolayı şuan arka fren ile çok çok rahat ediyorum.

Fakat Ersan hocam hala aklımda olan bir soru panik frende debriyaj sıkılır mı sıkılmaz mı ? Bazı kişiler sıkılır , bazı kişiler sıkılmaz diyor. Ben sıkmayanlardanım , hatta vites düşürmeye başlayanlardanım ama şanzımana yüklenerek değil. Mantıken debriyaj sıkıldığı anda motor " boş vites " durumuna eş değer hale geliyor yani motordan yük gidiyor. Bu durumda bütün yük frenlere binmiş oluyor. Psikolojikmidir yoksa gerçekten öylemidir bilmiyorum ama ben debriyajı sıkınca sanki daha zor yada daha uzun mesafede duruyorum gibi hissediyorum. Bunun doğrusu nedir ?

Evet başlık için Seda' ya teşekkürler.
    O zaman bu panik fren de denreyaj sorunsalı yeni başlığımız olsun. Buyrun, açın konuşalım.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

O zaman bu panik fren de denreyaj sorunsalı yeni başlığımız olsun. Buyrun, açın konuşalım.
    açtım abi başlığı.

15. berkcigdem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sayfa 9 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 56789