Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456789 ... SonuncuSonuncu
41 den 50´e kadar. Toplam 132 Sayfa bulundu

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Kronolojik olarak İlk önce Yeni Motor Fotoğraflarında paylaşımımı yapıp Enduroist ailesine olan Datlu borcumu resmiyete dökmem gerekiyor du ama sağlık sorunları ve iş yoğunluğu derken uzun bir süredir foruma giremedim ..

Yaklaşık 1 aydır 1290 Super Adventure S Kullanıyorum , aslında Videolu , görselli ve Detaylı bir R 1200 GS ADV / 1290 Super Adventure S karşılaştırması planımız var , vakit bulduğumuz en kısa zamanda umarım bunu gerçekleştirebiliriz.

Basitte olsa 1 aylık 1290 Super Adv S ( 1290 SAS diyeceğim artık çok uzun oluyo ) kullanımım sonrası , yorumlarımı paylaşacağım.

GENEL KULLANIM

- Aynaların Görüş Açısı çok iyi
    - Gidon Bir çok Enduro motora göre dar , bu durum Naked bir motor kullanıyormuş gibi bir his veriyor , ama ben bu hissi sevmedim , Dönme Açısı ( Honda AT ve R1200 GsA ya göre) dar , bu motorlar ile bir kere de döndüğüm yerlerden SAS ile bir iki manevra yapıyorum.
    - Standart Camın boyu bence yeterli , boyunun mekanik olarak ayarlanabilmesi güzel ama bu ayarı yolda giderken yapamıyosunuz , durmanız ve iki elinizi kullanmanız gerekiyor.
    - Farlar ve Aydınlatma , muhteşem , kusursuz hatta diğer sürücüler için sanki fazla güçlü , Led far teknolojisi , kullandığım diğer motorlarda da vardı ama SAS taki başka bir şey selektör yaptığınızda şimşek çakmış gibi oluyor..
    - Yan Ayak ile motorun duruş açısı güzel , ama yan ayağın açısı ve formu nedir öyle , dik ve sivri sanki tasarım aşamasında öyle bir yan ayak tasarlayalım ki kuru toprakta dahi batsın , neyse yan ayak genişletme şart ..
    - Gidonun sağındaki boşlukta içinde USB şarj soketi barındıran su geçirmez telefon kutusu çok güzel bir ayrıntı , ama göz önünde olmadığından sürekli telefon içinde unutuluyor.
    - Yüksek hızlı bir motor ve bu şekilde de kullanılacaksa ,Motorun aerodinamiği ile uyumlu ve iki yan çantanın dengesini sağlayan , bir çok motorda bulunmayan mekanik sistem de çalışacağından en uygun seçim Motorun orjinal çantaları olacağının kanaatindeyim , fakat diğer çanta seçenekleri seçilecekse de , görsel olarak en uyumlu seçim ( Egsoz girintisine uyum , vb ) benim de kullandığım Globescout marka çantalar gibi geliyor.

MOTOR

Söylenilecek çok bir şey yok , 160 BG güç , muhteşem bir tork , ivmelenme bunlara kimse bir şey diyemez ama o ısınması ah ısınması ,

ŞANZIMAN

Çiçek , Quick shifter offf , Quick shifterlı bir çok motor kullandım SAS tan sonra onlarda Quick shifter olmadığını anladım , Quick shifter için hiç bir şart yok aşağı yukarı , her devirde her şartta saat gibi çalışıyor..

AMORTİSÖRLER / FRENLER

* Bir çok Rakibinde olmayan Semi Active olayı , yüksek hızda , bozuk yolda muhteşem , özellikle parke taş yollarda asfaltta gidiyormuş gibi ama Semi Active yapısı gereği bozuk yollarda gidonda keyif kaçırıcı gidonda boşluk varmış gibi tıkırtılar ve hissiyata sebep oluyor.
    * Frenler yeterli , Viraj ABS si diğer rakiplerine göre bana biraz zayıf geldi , bu sürüş aerodinamiği ile de ilgili olabilir.

GÖSTERGE PANELİ VE KUMANDALAR

* Kumanda Düğmelerine ulaşım sıkıntısı yok yerleşimleri güzel , ayrıca gece tuş takımının aydınlatılmış olması hoş bir detay
    * Gösterge Paneli (TFT Ekran) , görsel olarak güzel görünüyor ama iş kullanıma gelince aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bunun sebepleri ;

- Bluetooth ile telefon ve multimedya kullanımı çok pratik değil , telefon ile diğer rakipleri gibi arama yapamıyorsunuz sadece gelen aramayı görüyor ve cevaplayabiliyorsunuz , müzik dinleme , ses açma , şarkı atlama işlemleri tepkisi çok geç ve yavaş olduğundan verdiğiniz komutlar karışıp can sıkıcı olabiliyor , kullanılan Bluetooth versiyon farkımıdır , farklı telefonlarda aynı sıkıntı oluyormu bilmiyorum ama iphone ile sürekli kopma ve bağlantı sorunları oluyor , müzik kullanımında sol yanda bulunan sürüş bilgileri kayboluyor müzik menüsü oluyor , tüm bu sebeplerden Bluetooth ve multimedya özelliklerini kullanmıyorum.

- Sürüş esnasında kumanda üzerinden bir işlem yapılacaksa bu işlem yoldan gözleri ayırmadan tek tuşla yapılmalı , bir çok motorda da böyledir zaten , örneğin elcik ısıtmaları basit bir baş parmak hareketi ile açıp kapatabilirsiniz. SAS ın TFT ekranında ise sürüş esnasında bu işleri yapmak ciddi riskli , üstte verdiğim örnekten devam edecek olursak , Elcik ısıtmayı açmak için , Menü den Motor ayarlarını buluyoruz , onayladıktan sonra açılan bölümden oklar ile elcik ısıtma menüsünü buluyoruz , açılan seçeneklerden ısı kademesini seçiyoruz , onaylıyoruz , bla bla bla , bu işlemleri sürüş esnasında yapmak bence çok riskli ve zor.

- İşim gereği HMI ekran tasarımlarında da bulunduğumdan SAS ın TFT ekranın menü ve bilgi yerleşim tasarımının biraz aceleye geldiğini düşünüyorum , amatörce ve kullanışsız diyebilirim . Çok daha iyi yapılabilir di , belki bir güncelleme ile ilerde düzeltebilirler.

yazmayı unuttuğum bir çok şey var gibi geliyor , aklıma geldikçe yine ilave edeceğim , ama üstte de bahsettiğim gibi R 1200 GS ADV ile yapmayı planladığımız detaylı karşılaştırma nın daha faydalı olacağını düşünüyorum..

2. SONAY YÜKSEL güzel mesajın için 9 üye sana teşekkür etti :

alper ozbas (22-12-2017),Berkay İnal (22-12-2017),Bora Karayel (23-12-2017),cemkucuk (22-12-2017),ErdostDuran (22-12-2017),halil yılmaz (23-12-2017),oguzetuna (22-12-2017),omercem (22-12-2017),Serdar ZIMBA (22-12-2017)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm
    Oğuz TUNA

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Standart KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Sildim
    👍🏼👍🏼
    Konu ahmet f senel tarafından (25-12-2017 Saat 01:03 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı ahmet f senel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oğuzetuna
    Bu ktm lerde bir gidon yalpalama varya.
    Bu bence çözülmemiş hala.
    Alırken iyi düşün derim.
    Ben de
    Ktm 1290
    Ducati multistrada
    Trıump 1200
    Bmw 1200 adv yi
    Sürekli takip ederim.
    İncelemeleri okurum vs.
    Ktm de bir sıkıntı var sanki.
    Tümer Gündem de fark ediyor fakat negatif yorum yapmak istemiyor.
    yüksek süratte önü hafifliyor 1290'ın, Tümer Gündem'in dediği gibi lastikten de olabilir.
    test motorlarının genelde millet anasını ağlatıyor kısa sürede tüm limitleri zorlamak için.
    kesin karar vermedim daha zaten
    önümüzdeki hafta uzun test sürüşü yapacağım.
    hiçbir makinenin mükemmel olamayacağını düşünürsek, fiyatı ile BMW'den öne çıkıyor.
    bunu alınca pişman olup neden BMW almadım ki sorusuna 35bin liralık güzel bir teselli cevabı var.
    satarken BMW 1 birim terse düşerken bu 2 birim terse düşse (müşteri bulursak ) hesap çok değişmiyor

adv triple black connectivity liste fiyatı: €30.600 sene sonuna kadar 10% indirim var 125.000TL
    1290s liste fiyatı: €21.950 spormoto 4.15'e sabitlemiş kuru 91.000TL

yılbaşından sonra adv 3% indirimle alınır: 135.000TL
    spormoto kur sabitlemeyi kaldırırsa: 99.000TL
    fark yine aynı

arkadaş keyif için motor mu alıyoruz, yatırım mı yapıyoruz
    ama aslında rakamlar yüksek olunca öyle bir tarafı da var bu işin, bir şey satacaksam önce motor gidiyor bende..

bir de ktm'in diğer cezbedici yanı son 2 motorumun adv olması
    Konu oguzetuna tarafından (22-12-2017 Saat 18:19 ) değiştirilmiştir.
    Oğuz TUNA

Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Oğuzetuna
    Bu ktm lerde bir gidon yalpalama varya.
    Bu bence çözülmemiş hala.
    Alırken iyi düşün derim.
    Ben de
    Ktm 1290
    Ducati multistrada
    Trıump 1200
    Bmw 1200 adv yi
    Sürekli takip ederim.
    İncelemeleri okurum vs.
    Ktm de bir sıkıntı var sanki.
    Tümer Gündem de fark ediyor fakat negatif yorum yapmak istemiyor.
    bir de bu yazdığın motorlardan uzak durma sıralaması:

BMW - uzak durmak için bir neden yok parası harici
    ktm - ölü ikinci el
    triumph - daha ölü ikinci el, bakım paralarını bilmiyorum ama işin içinde korlas var yine
    ducati - bakım paraları + ölü ikinci el + 6-8binde değişen arka lastik

diye düşünüyorum,
    ducatinin 20bin km bakımları 4000-5000tl, arada arıza lambası yaktı servise gittim geldim hariç. adv diye çıkarttıkları tel jantlı olanın bakım aralıklarını 30bin km yapmışlar gerçi.
    bir de arka tekerleği sökme hadisesi var ki, öyle ver oradan torku sökeyim olmuyor. hesapta olmayan bir yerde sökmek isteseniz yolda bırakıyor.
    Konu oguzetuna tarafından (22-12-2017 Saat 18:28 ) değiştirilmiştir.
    Oğuz TUNA

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı oguzetuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir de bu yazdığın motorlardan uzak durma sıralaması:

BMW - uzak durmak için bir neden yok parası harici
    ktm - ölü ikinci el
    triumph - daha ölü ikinci el, bakım paralarını bilmiyorum ama işin içinde korlas var yine
    ducati - bakım paraları + ölü ikinci el + 6-8binde değişen arka lastik

diye düşünüyorum,
    ducatinin 20bin km bakımları 4000-5000tl, arada arıza lambası yaktı servise gittim geldim hariç. adv diye çıkarttıkları tel jantlı olanın bakım aralıklarını 30bin km yapmışlar gerçi.
    bir de arka tekerleği sökme hadisesi var ki, öyle ver oradan torku sökeyim olmuyor. hesapta olmayan bir yerde sökmek isteseniz yolda bırakıyor.
    bunları okuduktan sonra hiç birine bulaşma Cem diyorum kendime mutlu mesut devam ST ile

KILIBIKRAYDIR

Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunları okuduktan sonra hiç birine bulaşma Cem diyorum kendime mutlu mesut devam ST ile
    Sana katılıyorum.
    ST çiçek gibi motor.
    Honda bu sınıftaki açığını kapatsa o da çiçek olur. Crosstourer yerine yere düştüğünde kaldırılabilen ve daha teknolojik bir varadero yapsalar mesela..
    Oğuz TUNA

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Hocam sen çok motor denedin. 😄
    Bizler için bir de trıumph 1200 alıp denesen nasıl olur? 😄
    Benim şu aralar en çok merak ettiğim motor ve tüm incelemelerde çok övülüyor.
    Bir test sürüşü yap istersen.

Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Hocam sen çok motor denedin. ��
    Bizler için bir de trıumph 1200 alıp denesen nasıl olur? ��
    Benim şu aralar en çok merak ettiğim motor ve tüm incelemelerde çok övülüyor.
    Bir test sürüşü yap istersen.
    sen çok yaşa e mi
    arkadaşım kullandı çok sert makine dedi sattı, gaz koluna alışamadı, bir de galiba süspansiyonunu sevmedi.
    ama 3 silindir tüm diğer motor tiplerinden daha pürüzsüz çalışır
    Oğuz TUNA

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı SONAY YÜKSEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kronolojik olarak İlk önce Yeni Motor Fotoğraflarında paylaşımımı yapıp Enduroist ailesine olan Datlu borcumu resmiyete dökmem gerekiyor du ama sağlık sorunları ve iş yoğunluğu derken uzun bir süredir foruma giremedim ..

Yaklaşık 1 aydır 1290 Super Adventure S Kullanıyorum , aslında Videolu , görselli ve Detaylı bir R 1200 GS ADV / 1290 Super Adventure S karşılaştırması planımız var , vakit bulduğumuz en kısa zamanda umarım bunu gerçekleştirebiliriz.

Basitte olsa 1 aylık 1290 Super Adv S ( 1290 SAS diyeceğim artık çok uzun oluyo ) kullanımım sonrası , yorumlarımı paylaşacağım.

GENEL KULLANIM

- Aynaların Görüş Açısı çok iyi
    - Gidon Bir çok Enduro motora göre dar , bu durum Naked bir motor kullanıyormuş gibi bir his veriyor , ama ben bu hissi sevmedim , Dönme Açısı ( Honda AT ve R1200 GsA ya göre) dar , bu motorlar ile bir kere de döndüğüm yerlerden SAS ile bir iki manevra yapıyorum.
    - Standart Camın boyu bence yeterli , boyunun mekanik olarak ayarlanabilmesi güzel ama bu ayarı yolda giderken yapamıyosunuz , durmanız ve iki elinizi kullanmanız gerekiyor.
    - Farlar ve Aydınlatma , muhteşem , kusursuz hatta diğer sürücüler için sanki fazla güçlü , Led far teknolojisi , kullandığım diğer motorlarda da vardı ama SAS taki başka bir şey selektör yaptığınızda şimşek çakmış gibi oluyor..
    - Yan Ayak ile motorun duruş açısı güzel , ama yan ayağın açısı ve formu nedir öyle , dik ve sivri sanki tasarım aşamasında öyle bir yan ayak tasarlayalım ki kuru toprakta dahi batsın , neyse yan ayak genişletme şart ..
    - Gidonun sağındaki boşlukta içinde USB şarj soketi barındıran su geçirmez telefon kutusu çok güzel bir ayrıntı , ama göz önünde olmadığından sürekli telefon içinde unutuluyor.
    - Yüksek hızlı bir motor ve bu şekilde de kullanılacaksa ,Motorun aerodinamiği ile uyumlu ve iki yan çantanın dengesini sağlayan , bir çok motorda bulunmayan mekanik sistem de çalışacağından en uygun seçim Motorun orjinal çantaları olacağının kanaatindeyim , fakat diğer çanta seçenekleri seçilecekse de , görsel olarak en uyumlu seçim ( Egsoz girintisine uyum , vb ) benim de kullandığım Globescout marka çantalar gibi geliyor.

MOTOR

Söylenilecek çok bir şey yok , 160 BG güç , muhteşem bir tork , ivmelenme bunlara kimse bir şey diyemez ama o ısınması ah ısınması ,

ŞANZIMAN

Çiçek , Quick shifter offf , Quick shifterlı bir çok motor kullandım SAS tan sonra onlarda Quick shifter olmadığını anladım , Quick shifter için hiç bir şart yok aşağı yukarı , her devirde her şartta saat gibi çalışıyor..

AMORTİSÖRLER / FRENLER

* Bir çok Rakibinde olmayan Semi Active olayı , yüksek hızda , bozuk yolda muhteşem , özellikle parke taş yollarda asfaltta gidiyormuş gibi ama Semi Active yapısı gereği bozuk yollarda gidonda keyif kaçırıcı gidonda boşluk varmış gibi tıkırtılar ve hissiyata sebep oluyor.
    * Frenler yeterli , Viraj ABS si diğer rakiplerine göre bana biraz zayıf geldi , bu sürüş aerodinamiği ile de ilgili olabilir.

GÖSTERGE PANELİ VE KUMANDALAR

* Kumanda Düğmelerine ulaşım sıkıntısı yok yerleşimleri güzel , ayrıca gece tuş takımının aydınlatılmış olması hoş bir detay
    * Gösterge Paneli (TFT Ekran) , görsel olarak güzel görünüyor ama iş kullanıma gelince aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bunun sebepleri ;

- Bluetooth ile telefon ve multimedya kullanımı çok pratik değil , telefon ile diğer rakipleri gibi arama yapamıyorsunuz sadece gelen aramayı görüyor ve cevaplayabiliyorsunuz , müzik dinleme , ses açma , şarkı atlama işlemleri tepkisi çok geç ve yavaş olduğundan verdiğiniz komutlar karışıp can sıkıcı olabiliyor , kullanılan Bluetooth versiyon farkımıdır , farklı telefonlarda aynı sıkıntı oluyormu bilmiyorum ama iphone ile sürekli kopma ve bağlantı sorunları oluyor , müzik kullanımında sol yanda bulunan sürüş bilgileri kayboluyor müzik menüsü oluyor , tüm bu sebeplerden Bluetooth ve multimedya özelliklerini kullanmıyorum.

- Sürüş esnasında kumanda üzerinden bir işlem yapılacaksa bu işlem yoldan gözleri ayırmadan tek tuşla yapılmalı , bir çok motorda da böyledir zaten , örneğin elcik ısıtmaları basit bir baş parmak hareketi ile açıp kapatabilirsiniz. SAS ın TFT ekranında ise sürüş esnasında bu işleri yapmak ciddi riskli , üstte verdiğim örnekten devam edecek olursak , Elcik ısıtmayı açmak için , Menü den Motor ayarlarını buluyoruz , onayladıktan sonra açılan bölümden oklar ile elcik ısıtma menüsünü buluyoruz , açılan seçeneklerden ısı kademesini seçiyoruz , onaylıyoruz , bla bla bla , bu işlemleri sürüş esnasında yapmak bence çok riskli ve zor.

- İşim gereği HMI ekran tasarımlarında da bulunduğumdan SAS ın TFT ekranın menü ve bilgi yerleşim tasarımının biraz aceleye geldiğini düşünüyorum , amatörce ve kullanışsız diyebilirim . Çok daha iyi yapılabilir di , belki bir güncelleme ile ilerde düzeltebilirler.

yazmayı unuttuğum bir çok şey var gibi geliyor , aklıma geldikçe yine ilave edeceğim , ama üstte de bahsettiğim gibi R 1200 GS ADV ile yapmayı planladığımız detaylı karşılaştırma nın daha faydalı olacağını düşünüyorum..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 5 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456789 ... SonuncuSonuncu