Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 120 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Üye Berker ÖLÇER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M.Berker Ölçer
    Motosiklet
    Street Bob
    Marka
    HarleyDavidson

Standart Afrikaya,Hindistana, North Cape'e gidecek sorunsuz motor seçimi

Herkese merhabalar,

Tanışma bölümündeki sıcak karşılamanız için tekrar çok teşekkür ederim.

Şimdi gelelim asıl konuya: Motor seçimi.

Öncelikle fiziksel özelliklerimden bahsedeyim.
    183 boy ve 140 kg(dietteyim ama vücut yapım kalındır,115- 120 nin altını zor görürüm)

Bursa'da yaşıyorum.
    Şehir trafiği ile hiç alakam yok, genellikle Bursa dışından otobandan evden işe gidip geliyorum ve günde 60km civarı yol yapıyorum.
    Zaten amacım başlıktan da anlaşılacağı üzere uzun yol yapmak.

Genellikle asfalt kullanımı olacağını düşünüyorum ancak yol beni nereye götürür bilemiyorum. Güney afrikaya, hindistana, north cape'e ve irlanda-iskoçya taraflarına gitmek istiyorum. Yani kum ve çöl bile denk gelebilir, şu anda kestiremiyorum.
    Öyle sürat derdim de yok, genelde kurallara uyma eğilimindeyim. Ancak uzun yolda durum müsaitse 140 ile titreşime maruz kalmadan konforlu bir şekilde gitmek isterim.

Bu yollarda beni ve yükümü taşıyacak (yolcum olur mu ondan da emin değilim) ama ben ve yüküm bile 200 kiloyu garantileyecektir

Bu hayallerimin yanında, Bursa'da olduğum için yakınlarımda off-yollar da bulunmakta. Örneğin yazın, uludağ zirve etrafından göller bölgesi yapabilirim, bursanın ilçelerinde taşlı topraklı yollarda gidebilirim. Ama hem fiziksel hem de karakter olarak ağır bir adamım, öyle ufak tepelerden atlayayım, hoplayayım gibi bir isteğim yok.

Ama asıl amacımın uluslararası yolculuk olduğunu düşünelim.
    Bu yollarımda güvenilir, yolda kalırsam ustası, parçası, servisi dünya çapında yaygın, ama mümkünse kolay kolay arıza yapmayacak bir araç arıyorum.

Tanışma forumunda da söylediğim gibi, bundan 3-4 sene önce 5bin km civarı bir cruiser tecrübem var, ancak bunu şu anda sağlam eğitimlerle destekleyeceğim.(ama şu anda biraz korkuyorum, 5bin km tecrübemin üzerinden 3-4 yıl geçti)

Çeşitli forumlar ve sitelerde uzun gezi raporlarında hep BMW gördüm. Bu yönde ilerlemek mi mantıklı bilemiyorum. Ama marka takıntım yok. Avrupada yaşayan bir kaç arkadaşımla konuştum, 1200gs e bile gerek yok, 650twin veya 800gs e yürü dediler.
    Bu forumda bir arkadaşımız, 650gs mi, 660??(hatırlayamadım kodu) mı alayım derken 1100 gs aldığına şahit oldum.
    Kimisi japon diyor, kimisi BMW diyor. Ama ben KTM 990adv'yi çok beğendim, ama yakıyor diyorlar.

Kafam allak bullak oldu. Okumadığım forum, izlemediğim karşılaştırma videosu kalmadı. En son 650gs twin ve 800gs arasında kaldım. Uzun yolda yakıt tüketiminin de önemli olabileceği kanısındayım(turu ucuzlatır en azından)

Ben hiç bir markadan modelden yana değilmişim gibi bana bir kaç tavsiyede bulunur musunuz?

Biraz uzun oldu biliyorum ancak son olarak bütçemi de belirteyim.

Motor korumaları, çantaları ıvır zıvır yol aksesuarları dahil 35 bin liralara çıkabilirim. 37 ye esneyebilirim. Ama bu miktarın tamamı kredi olacak. Ne kadar ucuz olursa, o kadar çok sevineceğim. 800gs full aksesuar 32500tl e buldum örneğin, ama siz derseniz ki, ona gerek yok 650 al 27bin tl ye, off tadından yenmez. Hatta derseniz ki, boşver onları madem bu kadar yol yapacaksın, 1150,1100 gs al, eski meski güvenilirdir, atıyorum 17bin liraya, göbek atarım. AfricaTwin dersiniz 7-8bin liraya, ne yapacağımı şaşırırım.

Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Biraz uzun olduysa affola...
    Konu Berker ÖLÇER tarafından (21-01-2013 Saat 12:27 ) değiştirilmiştir.