Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 34 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oğuz,
    Ben 5 kere basma olayını bilmiyordum ayarladım ve denedim. 112’yi aradı ancak konum ve mesaj gönder dediğimde tanımlı numaralara göndermedi. Operatör kaynaklı olabilir, konum içeren mesajı imessage ile gönderemedi. Ama güzel özellik ayarlamakta fayda var.

Telefonu cepte taşımak doğru, navigasyon olarak kullanmaktan ve telefonları şarj etmek gerektiğinden ben her zaman yapamıyorum. Ayrıca benim bir kazamda Iphone da cebinden kırık ekranla çıkmıştı

Ekleme: Telefondan wifi kapatıp yine denedim gitmiyor mesaj, ama 112 aramıyor bir şekilde. Yani tanımlı kişileri aramıyor mesaj göndermeye çalışıyor ama 112 yi arıyor sadece.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    selam benim android (Huawei P20Lite) telefonda da 5 kez kapatma tuşuna basında sos dedi 3 den geriye saydı bir ekran çıkardı burada 112 ve senin atadığın kişiler çıkıyor seçerek arıyorsun.

KILIBIKRAYDIR

2. cemkucuk güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

oguzetuna (30-10-2019),Osman Somuncu (31-10-2019),sinan karagöz (06-11-2019)

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Arif telefona kurulacak uygulamalar elbette bir seçenek. Ama Ben şuradan Sarıyer'e gidiyorum ve Turkcell çekmiyor bazı yerlerde. O yüzden gerçekten işe yarar bir sey isteniyorsa profesyonel bir sistem almak gerekir senin de dediğin gibi.

Bu konuyu çoğu zaman yalnız gezdiğimden epey araştırdım. Geçtiğimiz aylarda garmin tarafından satın alınan "inreach" uydu takip ve sos sisteminin bu alanın en iyisi olduğunu tahmin ediyorum.

Ayrıntılı bilgi sayfasında mevcut. Acil sos konum göndermenin yanında yine uydu üzerinden sms göndererek durumunu, kazanı, yaranın durumu gibi kritik durumları bildirmene ve haberleşmene izin vermesi önemli. Dağda üç saattir aynı yerdesin uydu gps ten izleyen eşin ya da arkadaşın bakıp ne oldu diye panik olabilir. ama bu aletle sadece lastik patladı o yüzden duruyorum diye yazman şansın var anladığım kadarı ile. bana mantıklı geldi ama fiyat malum ülkemizde . Ayrıca bir de aylık yıllık vs. uydu aboneliği ücreti olacak.

https://www.elcobilmarket.com/urun/g...ach-explorer-1
    Konu omercem tarafından (30-10-2019 Saat 17:21 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arif telefona kurulacak uygulamalar elbette bir seçenek. Ama Ben şuradan Sarıyer'e gidiyorum ve Turkcell çekmiyor bazı yerlerde. O yüzden gerçekten işe yarar bir sey isteniyorsa profesyonel bir sistem almak gerekir senin de dediğin gibi.

Bu konuyu çoğu zaman yalnız gezdiğimden epey araştırdım. Geçtiğimiz aylarda garmin tarafından satın alınan "inreach" uydu takip ve sos sisteminin bu alanın en iyisi olduğunu tahmin ediyorum.

Ayrıntılı bilgi sayfasında mevcut. Acil sos konum göndermenin yanında yine uydu üzerinden sms göndererek durumunu, kazanı, yaranın durumu gibi kritik durumları bildirmene ve haberleşmene izin vermesi önemli. Dağda üç saattir aynı yerdesin uydu gps ten izleyen eşin ya da arkadaşın bakıp ne oldu diye panik olabilir. ama bu aletle sadece lastik patladı o yüzden duruyorum diye yazman şansın var anladığım kadarı ile. bana mantıklı geldi ama fiyat malum ülkemizde . Ayrıca bir de aylık yıllık vs. uydu aboneliği ücreti olacak.

https://www.elcobilmarket.com/urun/g...ach-explorer-1
    Spot urunler hakkinda cok iyi yorumlar okudum ve kullanici sayisi yuksek.

https://www.findmespot.com/en/

bende alma niyetindeyim, eskiden burda satisi vardi aradim bulamadim ve sayfalarinda temsilci yok gibi gorunuyor...

https://www.findmespot.com/en/index.php?cid=616

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Madem en iyi takip cihazını artık tartışmaya başladık, bende bu konuyu biraz daha detaylı araştırıyım dedim.

Öncelikli alternatiflerimiz Ömer ve Deniz'in bahsettiği cihazlar, ancak başka cihazlarda var. (Mesela: https://www.metocean.com/product/iridium-go/ )

1. Inreach - Garmin (daha doğrusu Garmin tarafından satın alınmış bir şirket)
    https://explore.garmin.com/en-US/inreach/

2. Spot
    https://www.findmespot.com/en/

Bu cihazlardan hangisi iyi??
    Amazon gibi global sitelerde kullanıcı yorumlarına baktığımız zaman %100 memnuniyet hiç birinde yok, ikisi de tercih edilen cihazlar. Ama ben işi teknoloji olan bir insan olarak biraz daha araştırdım.

Öncelikle bu cihazlar Alçak Dünya Yörüngesinde bulunan (LEO - Low Earth Orbit) uydu sistemleri üzerinden çalışıyor, belki de daha doğrusu bu sayede çalışabiliyor. Uydular Dünya'ya 500km ile 1200km mesafe arasında bulunmakta.

Eklenti 2131

Uydular haliyle Dünya'ya yakın olunca;

1. Yeryüzündeki cihazların uydularla iletişimi hızlı oluyor (Düşük Latency)
    2. Yeryüzündeki cihazlar uydu ile iletişim kurmak için daha az enerjiye ihtiyaç duyuyorlar
    3. LEO uydular uzakta bulunan uydulara göre daha az bir kapsama alanı sağlıyorlar (uzaktan açı genişliyor),

O zaman satın alıcağımız donanım kadar bu donanımların kullandığı uydu networklerinin performansına da bakmak gerekir. Bunun aynı cep telefonundan farklı operatörler de farklı performanslar almaktan bir farkı yok.

InReach => Iridium Uydu Ağını kullanıyor.
    Spot => GlobalStar Uydu ağını kullanıyor.

Araştırmalarıma göre Iridium Uydu Ağın'da 66 adet uydu bulurken, Spot uydu sisteminde ise 48 adet uydu bulunuyor. Bu durumda Iridium kapsama alanın daha büyük olması kaçınılmaz bir sonuç. Kaldı ki 66 adet uydu bile Dünya'da doğru düzgün bir kapsama alanı için yeterli gözükmüyor, Elon Musk'ın zaten LEO uydularla yapmak istediği şey bu, Africa gibi, Orta Asya gibi fiber çekmenin mümkün olmadığı yerlerde dahil olmak üzere Dünya'nın her yer yerinde internet sağlayan bir uydu ağı kurmak. Bunun 12.000 uydu ile yapılabileceğini planlamış ve şu ana kadar 60 tane uyduyu gönderebildiler. Bu konuda ki en büyük rakibi de galiba Amazon'un sahibi Jeff Bezos. Neyse konuyu dağıtmadan network'ün önemini anlatabildiğimi düşünüyorum. Zaten bu network daha da büyümeden bu cihazlarla %100 memnuniyeti sağlamak mümkün gözükmüyor.

Bu durumda ben Iridium networkünü kullanan Inreach cihazını kullanmayı tercih ederim, diğer yandan Türkiye'de distributoru de bulunuyor olması bence önemli.

Tabi bu cihazları alırken bir başka önemli konuda doğru paketi seçmek bunu zaten başlığı açarken de yazmıştım. Buradan gol yememek lazım, ama 1 aylık Moğolistan gezisine giderken 35€ verip bir ön ödemeli paket almak bence bedava. 35€ ya yanınızda sizin güvenliğinizi sağlayacak bir şey alıyorsunuz sonuçta.

6. Arif Oral Unal güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (19-11-2019),MelihUlubilgen (20-11-2019),omercem (04-11-2019),Serdar ZIMBA (02-11-2019),sinan karagöz (06-11-2019)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Bu arada Elon Musk’ın şirketi Starlink dün 60 tane daha uydu gönderdi SpaceX roketi ile. 2020 itibariyle Kuzey Amerika ve Kanada’da evlere internet vermeye başlayacaklar, 2021 itibariyle de tüm Dünya’da olacak diye yazmışlar web sitelerine.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Üye Alper Günak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper Günak
    Marka
    Yamaha

Merhabalar,
    Eski işim gereği bu gibi kısa/uzun yollarda raporlama kullanılabilir.
    Aşağıda anlatacaklarım kılıbıklık olarak algılanmasın
    Hafta içi ev-iş arası gidiş sürem bellidir. Önceden belirlediğim bir süreye kadar eşime "ofisteyim" diye haber vermezsem benim için endişelen diye anlaştık.
    Uzun yolda ise saat başı ararım ve nerede olduğumu söylerim, ben aramazsam da yine WhatsApp konumumu kullanarak bana bakmasını ve durmuşsam aramasını isterim.
    Bir de kesinlikle iş yerinde ya da yolda yedek kontak kişi vermek lazım.
    Bizim için endişeleniyorlar haliyle.
    Tabi ki bu tek çözüm değil ama planda bulunması iyi olur

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Alper Günak, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (15-11-2019)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı Alper Günak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    Eski işim gereği bu gibi kısa/uzun yollarda raporlama kullanılabilir.
    Aşağıda anlatacaklarım kılıbıklık olarak algılanmasın
    Hafta içi ev-iş arası gidiş sürem bellidir. Önceden belirlediğim bir süreye kadar eşime "ofisteyim" diye haber vermezsem benim için endişelen diye anlaştık.
    Uzun yolda ise saat başı ararım ve nerede olduğumu söylerim, ben aramazsam da yine WhatsApp konumumu kullanarak bana bakmasını ve durmuşsam aramasını isterim.
    Bir de kesinlikle iş yerinde ya da yolda yedek kontak kişi vermek lazım.
    Bizim için endişeleniyorlar haliyle.
    Tabi ki bu tek çözüm değil ama planda bulunması iyi olur

Abi eski isini merak ettim ama haklisin sevenlerimiz bizi merak ediyorlar zira motorsiklet kullanmayan kişiler motosikleti tehlikeli bulup endişe kat sayıları artıyor. Ama yine de bu yazdıklarını eşim okumazsa çok iyi olur

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. ismail gur güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Alper Günak (18-11-2019),MelihUlubilgen (20-11-2019)

Enduroist Üye Alper Günak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper Günak
    Marka
    Yamaha

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi eski isini merak ettim ama haklisin sevenlerimiz bizi merak ediyorlar zira motorsiklet kullanmayan kişiler motosikleti tehlikeli bulup endişe kat sayıları artıyor. Ama yine de bu yazdıklarını eşim okumazsa çok iyi olur

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    İsmail selamlar,
    Uçuş planlama uzmanıyım

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Ben Acil yardım konusunu tam anlamıyor olabilirim. Acil yardım acil durumda eşi dostu aramak değildir olmamalı da. Ya da onların sizi araması. Çünkü bu sizin acil durumunuzu çözmez ki. Acil durumda sıkıntılı durumu karıştırmayalım. Lastik patladı çekici lazım acil durum değildir. Ama lastik patladı düştüm kolumu kırdım ve kanamam var acil bir durumdur.

Acil durumda 112 arayabilir olmak. Aklınızda olsun 156, 155 vb. 3 haneli numaraların çoğu 112 altında birleşti gibi.

Şimdi 2 durum var. Eğer telefonum çekiyorsa ve çalışıyorsa, eşimi, abimi, kardeşimi değil 112'yi önce ararım. Beni ACİL durumdan kurtaracak eşim değil onlar. Bu en iyi senaryo zaten.
    Şimdi telefon düştü çekiyor ama ekranı yok. Bunun için telefonlarda değişik seçenekler var. Örneğin bilmem ne tuşuna 5 kere bas gibi gibi. Bunların hepsini 112'ye bağlayın. Örneğin dağın başında düştünüz. Bir şekilde cebinizden aratın 112'yi operatöre en yakın bildiğiniz yerleşim yerini verin o sizi oranın Jandarmasına bağlayacaktır ve onlara yerinizi elinizden geldiği kadar tarif edin. Önce onlar bir yanınıza gelsin sonra eşinize çocuğunuza bir şekilde ulaşılır. (Bu şekilde bir kere aramışlığım var olay buna benzer oldu aynen).

Gelelim diğer olası duruma. Yani GSM sinyali yok. Bu durumda hareket kabiliyetiniz varsa yürüyün sinyal çekecek bir yere gidin (NOT: Hangi operatörde olursanız olun herhangi bir operatörün GSM alanı içine girmeniz 112 aramanız için yeterlidir) ve 112 arayın.

Şimdi gelelim son kısma. Hareket şansınız yok ve GSM sinyali yok ya da bilinciniz kapalı ve en önemlisi de TEK başınızasınız. Yani yanınızda 112 arayabilecek 1 kişi bile olsa bir çözümdür ama bu da yok yani hem yerleşim yerinden uzakta hem de yalnızsınız. Bu şu demektir artık bu riski ben göze alıyorum demektir. Bedelini çekin derim ama buna da çare uydu sistemleri devreye giriyor. Ya da uzaktan takip edilebilen sistemler. Örneğin birinin sizi uzaktan takip etmesi ve uzun süre aynı yerde sabit görmemesi gerekirken görüp acil durum ekiplerine haber vermesi. Yalnız burada handikap şu olabiliyor. Ulan ne güzel manzara diye 1 saat durmanız karşı taraf için ulan acil bir durum mu var dedirtebilir.

Kızmayın ama en çözemediğim yöntem ise sizin belli periyotlar ile bir yerlere haber vermeniz. Çünkü bu başınıza bir şey geldiğinde herkesin kafayı yemesine sebep olmaktan öteye gitmez. Acil durum ekipleri şöyle bir çağrıyı sevmeyecektir. Arkadaşım 1 saat önce şuradayım demişti 1 saat geçti ama cebi açmıyor ya da yeni konumu gelmedi acaba başına bir şey mi geldi gidip bir baksanız!. Üzgünüm ama acil durum ekipleri bununla hareket geçmez arkadaşlar az mantıklı olun. Normalde kayıp sonrası arama prosedürü için 24 saat beklerler. Özetle bu yol üstünde ara ara birini ararım seçeneği ya da beni uzaktan takip etsinler seçeneklerini ben acil durum çözümü olarak doğru bulmuyorum.

Doğrusu riskinizi azaltın. Tek sürmeyin. İlla tek sürecekseniz de, bu riski göze almış olun ;)

14. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (19-11-2019)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...
    Gelelim diğer olası duruma. Yani GSM sinyali yok. Bu durumda hareket kabiliyetiniz varsa yürüyün sinyal çekecek bir yere gidin (NOT: Hangi operatörde olursanız olun herhangi bir operatörün GSM alanı içine girmeniz 112 aramanız için yeterlidir) ve 112 arayın.
    ...
    Hakan bildiğim kadarı ile 112 yi aramak için şarjı olan bir cep telefonu yeterli, yani sim kartı veya kontör olmasına gerek yok telefonda.
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu