Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 9 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 56789
81 den 90´e kadar. Toplam 90 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ozan Fidan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özellikle şehir içinde dolmuş ve daha büyük araçların yanında, arkasında kalmamaya çalışıyorum. Yoğun trafikte zaten kısıtlı olan görüşü iyice azaltıyorlar. Daha kötüsü ne yapacakları kestirilemiyor.

Ayrıca uygun olsa bile en solda ya da en sağda konumlanmak bana da çok güven vermiyor. Belki kendime güvenemiyorum, bilemiyorum. Bir tık içeride kalıyorum.
    Katılıyorum. Yine de, bir güvenlik tehdidi yoksa ben 5 - 10 santimi bile gözetmeye çalışıyorum. 10 cm yanda olmak, bazen onlarca metre iletiyi görmeme izin veriyor. Bu da bazen bir araba boyunu geçer. Arabayı görmek ya da görmemek arasındaki farka neden olabiliyor.
    Unutmayın hemen hemen her kazada, kazaya karışanlar, "azıcık daha zamanım olsa, azıcık daha geride durabilsem...."diye başlayan cümleler kurarlar.
    Sistemin amacı da bu değil midir?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (01-02-2015),Ozan Fidan (29-01-2015),Sadık SÖNMEZ (30-01-2015)

Enduroist Katılımcı Üye Ozan Fidan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ozan Fidan
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum. Yine de, bir güvenlik tehdidi yoksa ben 5 - 10 santimi bile gözetmeye çalışıyorum. 10 cm yanda olmak, bazen onlarca metre iletiyi görmeme izin veriyor. Bu da bazen bir araba boyunu geçer. Arabayı görmek ya da görmemek arasındaki farka neden olabiliyor.
    Unutmayın hemen hemen her kazada, kazaya karışanlar, "azıcık daha zamanım olsa, azıcık daha geride durabilsem...."diye başlayan cümleler kurarlar.
    Sistemin amacı da bu değil midir?
    Tam da bu yüzden o virajı alabileceğimden daha yavaş gidiyorum. Herkes benden hızlıymış, en yavaş benmişim gibi hissediyorum

4. Ozan Fidan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (30-01-2015)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

İkinci resim için yer doğru ama nedeni doğru mu çok emin olamadım ne yalan söyleyeyim. Sol viraj olduğu için doğru olmuş. Ya sağ viraj olsaydı? Yine karşıdan gelenden kaçınmak için en sağda mı olurduk? Yoksa karşıdan geleni en erken görebilecek konum olan orta cizgiye yakın olacak şekilde, kendi şeridimizin sol tarafını mı tercih ederdik?
    Cevap Evet.
    Ancak sağa virajlarda daha temkinli olmaya çalışırım. Sola virajda ki risklere göre sağa virajdaki riskler daha fazla. Karşıdan gelen deliler bulunabiliyor. Ancak bu viraj sağa dönüyor olsaydı da kendi şeridimin en solunda değil sola yakın bir noktada ortanın solunda olurdum.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

6. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (30-01-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ozan Fidan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam da bu yüzden o virajı alabileceğimden daha yavaş gidiyorum. Herkes benden hızlıymış, en yavaş benmişim gibi hissediyorum
    Kesinlikle önemsiz bir ayrıntı. Kim kimden hızlı. Bunu düşünenleri pistlere gönderiyoruz.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

8. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (01-02-2015),Sadık SÖNMEZ (30-01-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sadık Şefim,

İkinci bir bilgiye kadar sorulara cevap vermemeni rica ediyorum. Zaten bildiğin cevaplar. Ayrıca yerinde olsam yanlış cevap verme riskini göze almazdım. Bu sadece sana özel bir risk

Hadi Abiler Ablalar. Yok mun fikri olan. Sizin motosikletleri kim sürüyor yahu.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

10. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (30-01-2015)

Enduroist Üye MustafaSever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa sever
    Motosiklet
    GW250 INAZUMA
    Marka
    Suzuki

Değerli büyüklerim,
    Mayis 2014 te aldigim inazuma ve güvenli sürüş eğitimiyle yollara çıktım. Uzun suredir katılımda bulunmadım ancak forumu hep takip ediyorum.. şuncacik tecrübeyle (7 ayda 5000km) ben her zaman hatta sırf motosikletimin ve haliyle kendimin pasını atmak icin bile yola çıksam ilk yaptığım şey gideceğim rotayi belirlemektir! Benim için olmazsa olmazdir bu. Bilmedigim bir rotaysa bile kafamda bildigim noktalari ve yolu belirlerim. Motosiklete binene kadar da cevresel bilgileri toplamaya calisirim: yaz mı, kış mı, ruzgar var mı, hafta ici hafta sonu, sabah erken mi, ve hatta o an keyfim var mi , sırf motosiklete binmiş olmak icin mi cikiyorum? Kendimi motosiklete binmek zorunda hissediyorsam kesinlikle cok tedirgin olurum ve yavas surerim, ya da binmem. kurallari bilmek sürücüye esneklik katar ve kendi sistemini olusturur gorusundeyim. Bu sebeple cok fazla okumaya ve teorik+pratik olarak temel olan sürüş tekniklerini uygun şart, alan veya yollarda uygulamaya onem veriyorum. Yoldan topladigim uyaranlar beni en sag serite yonlediriyorsa o seriti kullanirim. Yuksek hızla seyredilen yollarda orta veya sag seriti kullanirim. Stabil gidis gelis yollarda genelde karsidan arac gelecegini dusunerek, yolun kenarindada micir cukur bozuk satih olacagini dusunerek seridin ortasini kullanirim. Görüş hız ve viraj kabiliyetimi hâlâ gelistirmeye calisiyorum..daha dogrusu ogrendiklerimi uygulayarak kendi sistemimi olusturmaya calisiyorum diyelim..limitlerimi ogreniyorum acikcasi..ben rossi yada sofuoglu değilim.. onlar icin yada başkası icin dogru olan benim limitlerimi asiyorsa o dogru benim dogrum degildir.. eleştiri ve öğrenmeye acik buri olarak yorumlarinizi bekliyorum herkese keyifli sürüşler. .

12. MustafaSever, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (03-02-2015)

Enduroist Katılımcı Üye Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Selçuk Keleş
    Motosiklet
    KLX 250 (Atılgan)
    Marka
    Kawasaki

Tam tersine Şefim. Gayet güvenli bir sürüş tavrı sergiliyorsun. Bu açıkladığın sürüş tarzına göre, hızını da ayarlıyorsun hiç bir sorun yok.

Yine de bizler, motosiklet sürüşüne bir sistematik ile yaklaşmayı istiyoruz. Yok desende, kendince bir sistem geliştirdiğin çok açık. Biraz bu sistemi sorgulayacağız. Keşke yol üzerinde konum seçmek bahsettiğin kadar kolay olsaydı.

Bu başlıktaki amacımız konumlanma kararını nasıl ve hangi önceliklerle verdiğimiz. Önce konumlanmanın olmazsa olmazlarını tartışalım sonra da sürüşe yaratacağı avantajlara geçeceğiz. Yine de şimdiden merak ediyorsan " http://www.enduroist.com/forum/showt...ht=konumlanmak " sayfasındaki bilgilere bir göz atabilirsin. Yine hatırlatıyorum, bunlar avantajlı konumları anlatıyor. Bizim sorumuz ise bu konumu neye göre karar verdiğimiz ve bunun bir karar mekanizması olup olmadığı.

Daha açık soracağım ama önce fikirleri bekliyorum.

Hadi millet, motosikletlerinizin kendi konumunu kendi seçtiğine inanamaya başlıyorum bak :P
    Linki okudum çok yararlı oldu, teşekkür ederim.
    Konuyu arada takip edemedim ama sağ ve sol keskin virajlarda hızımı keserek en sağ tarafta olmaya çalışıyorum bu bana daha güvenli geliyor hele ki ileriyi göremediğimde.
    Düz giderken ise durum yüzeyin durumuna göre değişkendir.

Özetle "öncelik sırasına" göre konumumu aşağıdaki kriterler belirliyor.

1-İleriyi görüşüm
    2-Yoldaki araçların konumları
    3-Yolun şekli (viraj/düz/yokuşlar/inişler)
    4-Hızım
    5-Yolun yüzeyi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Ali Şefim,

Sana acilen teori eğitimi tavsiye ediyorum. Yanlış anlamalar gerçekten çok tehlikelidir ve biz bir şeyler anlatırken en çok bundan korkarız.
    İstanbuldayken gidemedim çok pişmanım, doğuanadoluya geldim çok zor görünüyor. Hocam olmazsa olmaz (temel ve aciliyeti olanlar) eğitimler kaç konu altında ve kaç oturum ya da derslerde veriliyor. Ders günleri hafta içi mi hafta sonu mu? Bunları bilebilirsem sizi kırmayarak bir şeyler yapabilirim. Bir eğitim planlaması yapıldığında ben de size göre izin planlaması yapabilir miyim ona bakıyorum. 15 gün aralıksız sizler için harcayabilirim. Bunu kimse normal şartlarda ayırmaz. Fazlasına imkanım yetmez.

İsterseniz beni konunun olduğu yere yönlendirin ben orayı araştırayım. Burası bölünmesin.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Ne oldu yahu?
    Kız mı doğdu?

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

16. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (04-02-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

İş güç. Geri gelecek ben. Bir gün daha izin. 😅😅😅

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER