Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
11 den 20´e kadar. Toplam 34 Sayfa bulundu

Threaded View

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Exclamation Yolda Tek Başına Acil Yardım Çözümü

Selamlar,
    Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımız kaza yapıp kaza yerinden de telefon ekranı kırıldığı için hiç kimseyi arayamayınca, hatta rehbere bile ulaşamayınca, zaman zaman tek başıma yolda hatta kırsal alanda olmak durumunda kaldığım için, ne yapmak lazım diye düşündüm.
    Arkadaşlarla da görüşüp biraz düşününce temelde 3 seçeneğe çözümü indirgedim;

1. Motosiklet’de telefon tutucuya takılı olmayan Samsung’un istiridye şeklindeki telefonlarında ucuz yollu alıp cepte taşımak (Enduroist Sinan Karagöz’den öğrendiğim metod)
    2. Telefon değil ama GSM ile çalışan bir takip sistemi kullanmak (Motor veya üzerimizde taşıyabileceğimiz).
    3. Uydu networkü üzerinden çalışan bir takip sistemi kullanmak.

Birinci seçenek yani telefon çözümü sahip olma maliyeti uygun ve kolaylıkla temin edebileceğimiz bir çözüm.

• (+) Ucuz
    • (+) Temini Kolay
    • (+) Karşı tarafla sesli ve rahat iletişim sağlıyor.
    • (+) İkinci bir telefon her zaman farklı ihtiyaçlar içinde kullanılabilir.
    • (-) Tek başımıza kaza yaptığımız ve telefonla konuşacak durumda olmamız durumunda faydasız.
    • (-) Sadece GSM kapsama alanı ile sınırlı
    • (-) Küçükte olsa işletme maliyeti var (TL yükleme veya abonelik ücreti)

İkinci seçenek olan yine GSM sayesinde lokasyon bildirimi yapan araç veya kişisel takip sistemleri;

• (+) Ailemiz ve izin verdiklerimiz merak ettiklerinde bizim yerimizi görebiliyor. Yani bizim haber vermemize gerek kalmıyor, merak edilmemiz durumunda nerede olduğumuz bilgisine hızlıca ulaşılabiliyor
    • (+) Motosiklet güvenliği içinde faydalı olabiliyor, bazı takip sistemlerinde alarm gibi ayarlamalar da yapmak mümkün, yani güvenli bölge tanımlaması veya ilk harekete geçtiğinde SMS atmak gibi
    • (-) Uzun süre motor çalışmadığı zaman Akü’yü bitebilir ama benim gördüğüm kaliteli ürünlerde buna çözüm bulunmuş “deep standby” özelliği var ki bu sayede cihaz hareket etmiyorken çok düşük elektrik çekiyor. Ama bunun özellikle sorgulanması gerekiyor, her cihaz aynı değil, dikkat çekmek açısından negatif olarak belirttim.
    • (-) Sadece GSM kapsama alanı ile sınırlı
    • (-) Doğal olarak abonelik gerektiriyor, işletme maliyeti telefon taşımaktan biraz daha yüksek. Ancak böyle bir cihaz tercih edilecekse yıllık 70€ gibi abonelik ücreti olan yurtdışı kaynaklı bir abonelik alınabilir böylece hem Türkiye içinde tek operatörle sınırlı kalınmaz hem de Türkiye dışına çıktığınızda da takip sistemi çalışır. (Türkiye’den alacağınız abonelik paketi 50€ tek bir abonelik için)

Üçüncü seçenek olan uydu(iridium) networkü üzerinden, herhangi bir Telekom operatörüne ihtiyaç duymadan çalışan lokasyon bildirimi yapan takip cihazları;

• (+) Kapsama alanı çok daha geniş Türkiye ile sınırlı değil. (Ama dünyada her yerde çekiyor demek doğru değil, mesela Everest’e tırmanan birisi dağda sıkıntı yaşamamış Amazon.com da yorumlara yazmış)
    • (+) Motorun değil sürücünün üzerinde duruyor, kendi piliyle çalışıyor dolayısıyla, kayak, trekking gibi sporlar yaparken de kullanılabilir.
    • (+) İlk satın alma maliyeti tabi ki ucuz bir telefondan yüksek ama GSM networkleri sayesinde çalışan takip sistemlerinden çok farklı değil.
    • (+) Sesli iletişim kurulamıyor ama birçok modelde tanımlı hazır SMS mesajları var gönderilebiliyor, mesela acil yardıma değil ama teknik yardıma ihtiyacınız olduğunda uydu networkü üzerinden önceden tanımlamış olduğunuz “Motorum bozuldu yolda kaldım, yardım lütfen” gibi mesajlar gönderebilirsiniz. Bazı cihazlarda 2 yönlü yazılı (SMS ve email) iletişim mümkün. Bundan dolayı bu maddeyi özellikle takip cihazlarına göre pozitif olarak değerlendirdim
    • (-) Farklı abonelik paketleri var, her motora bindiğimde cebimde olsun, SOS butonuna gerekirse basabileyim derseniz bütün yıllık işe yarar bir paket için 300$’ı gözden çıkartmanız gerekir, ama sene de 2 kere dağ tepe çıkıyorum derseniz aylık paketler var geziye çıkmadan alabileceğiniz 35$ lık onlardan alabilirsiniz.

Sonuç olarak ben düşündüm taşındım en ideal çözümün birinci ve üçüncü seçeneğin bir arada olmasıyla olabileceğine karar verdim. Cepte taşınacak 7-8 gün şarjı giden, Sinan'ın da kullandığı gibi normal telefonumdan farklı bir operatör networkünü kullanan ikinci bir telefon genelde asfalt yolculuklarımda iş görecektir, yoldan çıkıp da dağ tepe gezdiğimiz zaman da telefonun çekmediği yerlerde uydu takip cihazının da bir alternatifi yok esasında. Tabi diyebilirsiniz yahu sende dağda tepede tek başına gezme, ama grupla gitsekte zaman zaman tek başımıza kalabiliyoruz. Bir de sadece dağda tepede değil, geçen sene Toroslardan dönerken yolda tek başıma oldum, bu sene Karadağ'dan dönüşte telefonunda çekmediği yerlerde asfalt da olsa sürdüm, ve son olarak da bu son Uludağ'a yaptığımız Kirli Gezi'den evde eşimin rahatsızlandığını öğrenince dağdan tek başıma inmek durumunda kaldım. Yani bazen bir şekilde yolda tek başımıza kalabiliyoruz. İkinci telefon en hızlı ve en ekonomik şekilde sahip olabileceğimiz çözüm, uydu takip cihazı da şu an için listeme almak istediğim bir ürün olarak eklendi. (Motosiklet haricinde, doğa yürüyüşü gibi, dağcılık gibi extreme spor yapanların özellikle sahip olması gereken bir ürün) Tabi bu durumda telefon kolay ama hangi takip cihazını seçmek lazım? Bu da ayrı bir inceleme konusu tabi…

2. Arif Oral Unal güzel mesajın için 9 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (01-11-2019),Ali KORKMAZ (30-10-2019),Çağın Sarılar (30-10-2019),HakanVelioglu (29-10-2019),halil yılmaz (28-10-2019),MelihUlubilgen (20-11-2019),Serdar ZIMBA (28-10-2019),sinan karagöz (06-11-2019),yılmaz yılmaz (28-10-2019)