Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 34 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye msari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

Standart Uzun yolda motor sürmek niye yorar.

her uzun yolda diğer arkadaşlara nazaran oldukça fazla yoruluyorum.
    internette bu konuda araştırma yapınca bazı başlıklar göz önüne çıktı.

1- oturuş pozisyonu, kolların gerginliği v.s.
    2- motorsikletin rüzgar direnci ve kafaya gelen rüzgar.
    3- kulağımızdaki sesin fazlalığı.
    4- aşırı dikkat sarfiyatı
    5- yeteri kadar su, mineral almama. ve vermeme.

benim aklıma gelenler bunlar.
    arkadaşların bu başlığa katkılarını bekliyorum.

1. madde gerçekten çok önemli. eskişehirden buraya gelirken dik oturmaya ve gelen rüzgara karşı vücudumu daha serbest bırakmaya çalıştığım için çok daha az yorulmuştum. ve hızım daha da fazla idi.

2. madde den şüpheleniyordum. ama onun da tesirinin bir yere kadar olduğunu gördüm.
    bu maddeler ayrı ayrı olsada biri diğerini tetikleyebiliyor.
    5. madde ise sanırım en çok ihmal ettiğimiz ve en çok dikkat etmemiz gereken maddelerden biri. zira motor kıyafetleri ile suyu vücuttan çıkarmak biraz daha zahmetli olduğundan dolayı mıdır nedir daha az su içiyoruz. ve sonuç daha fazla vücut direncini kaybediyor.

neyse fazla konuştum.

katkılarınızı bekliyoruz
    işte o kadar
    Konu msari tarafından (26-09-2009 Saat 12:31 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Üye HTBAYDAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    H.Tarık BAYDAR
    Marka
    Aprillia

Verilen molalar da önemli bence... Yeteri kadar sık mola vermemek dikkat dağınıklığına sebep olabiliyor. Uzun süren molalar da sürücüyü, motoru ve lastikleri soğutuyor ve bunun sonucunda yola yeni çıkmış gibi bir adaptasyon süreci gerekiyor. Molaları mantıklı düzenlemek lazım.

Sıvı alımı konusu çok önemli aslında. Aslında benzin almak kadar önemli. Powerade tarzı izotonik sporcu içecekleri tercih edilebilir. Enerji içecekleri değil. Enerji içecekleri vücutta kalan enerjinin daha hızlı tüketilmesini sağlayarak daha kısa sürede yorulmamıza sebep olur. Ancak yolun bitimine az kaldığı zaman tercih edilmeli bence.

Oturuş pozisyonunda hemfikir olmayan yoktur sanırım.

Motorun rüzgar direnci oldukça önemli bir faktör. Gezilerimizde gördüğümüz camsız cruiser kullanıcıları rüzgarın tokadını yiye yiye aptallaşırken, touringciler hayatlarından çok memnun görünüyor. Bir de kaskın rüzgar direnci önemli. yarış tipi spoilerli kaskları tercih etmek boyun ağrılarını minimize ediyor ve çok daha az yoruyor.

Aşırı dikkat sarfiyatı konusu göreceli, tecrübe arttıkça aynı olaylara harcanan dikkat azalıyor (hareketlerin refleksleşmesi). Böylece verdiğimiz tepkiler bizi daha az yoruyor...

Uzun yol olsun da varsın yorulalım, onun keyfi hiçbirşeyde yok...
    "in the land of the blind, one eyed is the king..."
    +905425842765

Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

ozaman

6- Molaların azlığı.

tabiki uzun yolda yorulmak da güzel. fakat bazen bu durum işin lezzetini kaçırıyor.
    akşam üstü vardığınız yerde muhabbet edecekken uyuya kalıyorsunuz.

ama dediğiniz gibi onun yorgunluğu bile güzel.

kulağa gelen seslerden bahsetmemişsiniz. bazı arkadaşlar kulak tıkacıyla hiç bir yorgunluk yaşamadan çok güzel uzun yol yaptıklarını belirtiyorlar.

ne dersiniz arkadaşlar...

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

acaba bunlara doğru motosiklet tercihini de eklemek yerinde olurmu, mesela benim gibi 1.95 boyunda olan bir şahıs racing kullanmamalı kanısındayım
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Enduroist Kadim Üye Bülent İNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent İNAL
    Motosiklet
    V-Strom K/05 Kırmızı
    Marka
    Suzuki

Sanırım bir şeyleri tam yapıyorumki bir günde 950 Km yaptıgım halde bitik duruma düşmüyorum.
    Bülent İNAL

Herkes aynıyken Ben farklıyım
    Şimdi herkes fark peşinde
    Ben aynıyım
    Buda benim farkım

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

simdi o zaman ben direk bendeki problemleri yazayim ve ortaya bazi seyler ciksin.

- touring camim yok. ruzgari direk aliyorum. eger yaptigim yolda extra ruzgar yoksa yolculuk benim icin gayet rahat oluyor. ama eger karsidan gelen bir ruzgara maruz kaliyorsam vay halime. kafami duz tutmak tam bir iskence.

- kask' imda tanimlayamadigim bir problem var. kafama tam oturmasina ragmen, yanaklarimi extra siktigi icin maksimum 45 dakika sonra olusan basinctan dolayi gozlerim patlayacakmis gibi oluyor. yani kask' in konforu onemli.

- kask icerisindeki ugultu... bizim gruptaki diger arkadslara kask' taki ugultudan rahatsiz olmuyor musunuz diye sordugumda yuzume garip garip baktilar (bu garip bakan arkadaslar arai tour x3 kullaniyorlar ) ama ben kulagima 3M' in tikaclarindan takmadan yola cikamiyorum artik. cunku bildigin sersem oluyorum.

- su, mineral, mola vs vs vs: simdilik bunlarin eksikligini yasayacak kadar uzun soluklu bir gezi yapmadim (tamam vurmayin artik, acemiyim ben)

sonuc: touring cami ve kask problemimi giderdigimde daha konforlu bir yolculuk yapacagimi dusunuyorum. ama daha emin degilim. belkide aliskin olmadigim icin bana problemli gibi geliyor. bilemiyorum. bu iki eksigimi giderdikten sonra tecrubelerimi tekrar anlatirim.

Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

Alıntı BUICK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım bir şeyleri tam yapıyorumki bir günde 950 Km yaptıgım halde bitik duruma düşmüyorum.
    oh ne güzel.

Alıntı baypink Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    simdi o zaman ben direk bendeki problemleri yazayim ve ortaya bazi seyler ciksin.

- touring camim yok. ruzgari direk aliyorum. eger yaptigim yolda extra ruzgar yoksa yolculuk benim icin gayet rahat oluyor. ama eger karsidan gelen bir ruzgara maruz kaliyorsam vay halime. kafami duz tutmak tam bir iskence.

- kask' imda tanimlayamadigim bir problem var. kafama tam oturmasina ragmen, yanaklarimi extra siktigi icin maksimum 45 dakika sonra olusan basinctan dolayi gozlerim patlayacakmis gibi oluyor. yani kask' in konforu onemli.

- kask icerisindeki ugultu... bizim gruptaki diger arkadslara kask' taki ugultudan rahatsiz olmuyor musunuz diye sordugumda yuzume garip garip baktilar (bu garip bakan arkadaslar arai tour x3 kullaniyorlar ) ama ben kulagima 3M' in tikaclarindan takmadan yola cikamiyorum artik. cunku bildigin sersem oluyorum.

- su, mineral, mola vs vs vs: simdilik bunlarin eksikligini yasayacak kadar uzun soluklu bir gezi yapmadim (tamam vurmayin artik, acemiyim ben)

sonuc: touring cami ve kask problemimi giderdigimde daha konforlu bir yolculuk yapacagimi dusunuyorum. ama daha emin degilim. belkide aliskin olmadigim icin bana problemli gibi geliyor. bilemiyorum. bu iki eksigimi giderdikten sonra tecrubelerimi tekrar anlatirim.
    burdan anlaşılıyorki herkesin problemi paralel istikamette.

Alıntı AIR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    acaba bunlara doğru motosiklet tercihini de eklemek yerinde olurmu, mesela benim gibi 1.95 boyunda olan bir şahıs racing kullanmamalı kanısındayım
    bence de önemli ama bunlarda oturuş şekli ve öncam , rüzgar alımı konularınada girer. ama bence yinede bir madde olarak geçmeli.

7- Motor tipi.

Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

bir de önemli şeylerden bir tanesi çıkmadan önce aldığınız uyku.

8- Yolculuk öncesi uyku ve sağlık durumu.

pazar günü 400 km virajlı bir yolculuğumuz oldu.
    tabi ben takipteyim.
    akşam ilk anlarda yorgunluk etki etmedi ama sonra birden kendimi yatıyor buldum. gece 2:30 saat 10:15 civarları uyuya kalmışım.

ancak sabah hazırlıkları 06:10 ve bir gece öncesi de az uykuda eklenince normal olarak bu şekilde motor kullanmasamda uyuya kaldığım aklıma geldi.

bu arada su meselesine dikkat edince bayağı işe yaradığını gördüm.

katkılar için tekrar teşekkürler.

Enduroist Üye TAMERİÇEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer İçel
    Motosiklet
    XCITY
    Marka
    Yamaha

Yorgunlukta hızın da etkisi var bence.
    Ben yolculuk esnasında yorulduğumu farkedersem, mevcut süratimi düşürerek bir süre daha yavaş sürüyorum ve bu benim dinlenip yeniden eski performansıma ulaşmamı sağlıyor.
    Sürekli mümkün olan üst limitlerde ve sürekli aynı hızda yol almamak faydalı oluyor. Yavaş ve sakin sürersem daha az yorucu oluyor.
    Tabi daha ziyade virajlı ve dağlık yollarda değil de düz ve uzun yollarda sürüşten bahsettim.
    Tamer İçel

Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

Alıntı TAMERİÇEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorgunlukta hızın da etkisi var bence.
    Ben yolculuk esnasında yorulduğumu farkedersem, mevcut süratimi düşürerek bir süre daha yavaş sürüyorum ve bu benim dinlenip yeniden eski performansıma ulaşmamı sağlıyor.
    Sürekli mümkün olan üst limitlerde ve sürekli aynı hızda yol almamak faydalı oluyor. Yavaş ve sakin sürersem daha az yorucu oluyor.
    Tabi daha ziyade virajlı ve dağlık yollarda değil de düz ve uzun yollarda sürüşten bahsettim.
    Virajlı yollar aynı sürede düz yollara oranla çok daha fazla yoruyor.

evet sık mola vermemek yada yeteri kadar vermemek de çok fazla yoruyor.

bir de en önemli tespitlerimden biri de bir den limitlere girmemek. sende zaten buna yakın demişsin.
    eğer baştan limitlere dayanırsanız çabuk tükeniyorsunuz.
    ama yavaş yavaş limitlere gelirseniz yorucu olmuyor.

akşam ben bu maddeleri bi toparlıyayım.
    Konu msari tarafından (10-10-2010 Saat 14:16 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu